Svetovno priznanje ob domači neresnosti

Geopark Idrija, ki obsega vse območje občine, je bil v četrtek kot 55. vpisan v evropsko in hkrati svetovno mrežo geoparkov. Ker slednja deluje pod okriljem Unesca, je Idrija drugo svetovno priznanje svoji dediščini dobila ravno v času, ko slovensko gospodarsko ministrstvo razmišlja o potopu botra dediščine univerzalne vrednosti, rudnika živega srebra.

Martina Stupar, Bojan Režun in Mojca Kavčič Gorjup (z leve) s certifikatom Geoparka Idrija kot dela evropske in svetovne mreže te vrste parkov
Martina Stupar, Bojan Režun in Mojca Kavčič Gorjup (z leve) s certifikatom Geoparka Idrija kot dela evropske in svetovne mreže te vrste parkov 

IDRIJA > V italijanskem parku Cilento južno od Neaplja je skupščina 54 članov evropske mreže geoparkov (EGN) pred tremi leti osnovani Geopark Idrija sprejela medse in hkrati v svetovno mrežo pod okriljem Unesca. Veselje ob podelitvi certifikata, ki ga je sočasno prejel tudi marca v EGN vključeni čezmejni park Karavanke, je bilo veliko.

Pobudnik parka Bojan Režun, strokovna svetovalka Mojca Kavčič Gorjup in Martina Stupar iz zavoda za varstvo narave na slovesnosti še niso bili seznanjeni z namero gospodarskega ministrstva, da “očeta” parka, kot del svetovne dediščine že zaščiteni rudnik živega srebra, potopi.

Geopark Idrija s škotskim strokovnjakom Johnom Macadamom v sredo začenja dvodnevno delavnico interpretacije dediščine parka, poimenovano Razumeti zgodbe, ki nam jih govori zemlja.

Zadoščenje in absurd

Podžupan, geolog in dolgoletni vodja zapiranja rudnika Bojan Režun se je pred letom dni s skupščine vrnil slabe volje. Pričakovani vpis idrijskega parka v EGN se je izmuznil zaradi njegove preskromne razpoznavnosti. Potem pa so v Idriji trdo poprijeli za delo in park s pomočjo denarja EU spravili pod kožo domačinom in ga predstavili svetu.

“Zadoščenje ob vpisu je veliko za mene osebno in za ogromno število predanih sodelavcev. Priznanje je še večje zato, ker smo neuradno izvedeli, da je bil naš park v EGN vključen soglasno. Sprejemanje pa je vse bolj zahtevno. Dediščina Idrije je sedaj dvakrat pod patronatom Unesca in je tudi naša posebna geološka dediščina priznana kot naravna vrednota svetovnega pomena,” je tokrat zadovoljen Režun.

V to, da bi kdorkoli v Sloveniji pomislil na uničenje te dediščine s potopitvijo rudnika, kot se je to namenilo gospodarsko ministrstvo, Režun ni verjel. “Le kdo bi si upal lahkomiselno odločiti o prenehanju črpanja vode iz rudnika, ki je nič kolikokrat dokazana strokovna nuja. V to ne verjamem. To je absurd! Če bi bilo res, bi bilo birokrata, ki bi pomislil na kaj takega, treba takoj odpustiti in ga poslati za knjižničarja ...,” je ostal prepričan, da se šalimo.

“Geopark je za Idrijo in Slovenijo velika razvojna priložnost, ki smo jo odločeni uresničiti. Na skupščini v Italiji je s predstavitvijo čezmejnega parka Kras, ki se poteguje za vključitev v mrežo, sodeloval tudi sežanski župan Davorin Terčon. Tu so še Karavanke in z medsebojnim sodelovanjem se nam odpira pomembna zgodba,” je poudaril Režun.

“Le kdo bi si upal lahkomiselno odločiti o prenehanju črpanja vode iz rudnika, ki je nič kolikokrat dokazana strokovna nuja ... Če bi bilo res, bi bilo birokrata, ki bi pomislil na kaj takega, treba takoj odpustiti in ga poslati za knjižničarja.”

Na srečo nejeverna tudi premierka

Rudarska inženirka Tatjana Dizdarevič, ki v RŽS v likvidaciji bedi nad varnostjo, se je veselila vpisa parka Idrija v EGN in nove potrditve vrednosti dediščine v upanju, da do njenega uničenja ne bo prišlo. “Z rebalansom državnega proračuna je za vzdrževanje rudnika v prihodnjem letu vpisna ničla. To pomeni, da bi voda po prenehanju črpanja v letu dni zalila vsa preostala rudniška obzorja, tudi turistični rudnik Antonijev rov in vseh 17 v tem delu rudnika zaščitenih naravnih geoloških vrednot. Prihajalo bi do zruškov in prvih posledic v mestu Idrija. Tega seveda nihče pri zdravi pameti ne more dopustiti,” je bila prepričana.

S podobno nejevero pa je v četrtek na obisku v Idriji vest o “ničli” za vzdrževanje rudnika v rebalansu proračuna 2014 sprejela predsednica vlade RS Alenka Bratušek. Obljubila je, da bo vlada za rudnik poskrbela skladno s strokovnimi priporočili, zato pa so v Idriji mirni. SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano