Stroji v Mipu v Kromberku še mirujejo

Dva tedna po tem, ko je družba Alemin Halal, slovenska podružnica turškega podjetja Etçii, prevzela obrate propadlega Mipa v Kromberku, tam stroji še mirujejo. Kaj več o zagonu proizvodnje bo najbrž znano konec prihodnjega tedna.

Turki še kar odlašajo z začetkom klanja in predelave v Mipu
Turki še kar odlašajo z začetkom klanja in predelave v Mipu 

KROMBERK > “Pripravljamo se, da bi delo začeli čim prej,” pravi Aktar Zendeli, direktor družbe Alemin Halal, ki ima v najemu kompleks Mipa v Kromberku in je nedavno prevzelo tamkajšnje obrate, potem ko je za uporabo klavnice dobilo veterinarsko dovoljenje. Kot je znano, nameravajo Turki za uvod uporabljati klavnico v kromberškem kompleksu in tam pripravljati sveže meso.

Po besedah Zendelija so predvideli izvajati štiri proizvodne programe priprave mesa. Med drugim bi ga pripravljali za restavracije s hitro prehrano in kot pravi direktor Alemin Halala, bodo po vsej verjetnosti delo začeli s tem programom. Klavnica pa za uvod ne bo obratovala s tolikšno zmogljivostjo, kot so načrtovali (300 bikov na teden). “Tega ne moremo zagotoviti,” ocenjuje direktor. Kot pojasnjuje, imajo od približno 20 zaposlenih, med katerimi je tudi šest tistih, ki so doslej imeli pogodbe z Mipom v stečaju, le devet klavcev. “Zavod za zaposlovanje nam sicer pošilja veliko delavcev, a profil ni pravi, saj ne gre za klavce in izkoščičevalce,” dodajaj Zendeli. Po njegovih besedah zagon dejavnosti ovira tudi to, da imajo Turki hale v najemu do konca leta in jih še niso kupili. “Zaradi tega ni moč sklepati pogodb s kupci, saj so te dolgoročne,” razlaga sogovornik. Če bodo Turki kupili tovarniški kompleks, pa Zendeli napoveduje, da bodo takrat zaposlili približno 200 ljudi.

“S proizvodnjo pa ne bomo začeli v polni meri vse dotlej, dokler ne bo jasna odločitev glede nakupa,” poudarja prvi mož Alemin Halala in dodaja, da bo takrat glavna dejavnost v Kromberku predelava mesa v izdelke. AS


Najbolj brano