Stepišnik v Tolminu obljubil vrsto ukrepov

Vlada pripravlja štiri večje ukrepe, s katerimi želi spodbuditi ohranjanje delovnih mest in razvoj gospodarstva, vendar je za doseganje teh ciljev potrebnih veliko sprememb zakonodaje, je na današnjem gospodarskem forumu v okviru 18. srečanja gospodarstvenikov Primorske v Tolminu dejal gospodarski minister Stanko Stepišnik.

Gospodarski minister Stanko Stepišnik Foto: STA
Gospodarski minister Stanko Stepišnik Foto: STA

TOLMIN > Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik je na forumu z naslovom Ali nacionalni reformni program vključuje vse zahteve gospodarstva? zbranim gospodarstvenikom obljubil ukrepe za spodbuditev tehnoloških razvojnih projektov, posebne ukrepe za financiranje gospodarstva, ukrepe za podporo izvozu ter tudi ukrepe, s katerimi bi sanirali del gospodarstva, ki je v gospodarskem krču.

Evropska poslanka Tanja Fajon je zbranim primorskim gospodarstvenikom povedala, da se je ugled Slovenije v Evropski uniji nekoliko izboljšal po sprejemanju ukrepov vlade Alenke Bratušek. Žal smo po analizah EU na področju korupcije v samem vrhu, zato bo treba v prihodnje nekaj več narediti tudi na tem področju.

Pri sprejemanju različnih ukrepov vlado vodi predvsem želja po ohranitvi delovnih mest ter izrabi slovenskega znanja, ki bi moralo dajati višjo dodano vrednost slovenskim izdelkom, je dodal minister.

Gašpar Mišić: V zadnjih 20 letih smo uspeli uničiti skoraj celotno slovensko gospodarstvo

Državni sekretar v kabinetu predsednice vlade Gašpar Gašpar Mišić je dejal, da smo v zadnjih 20 letih uspeli uničiti skoraj celotno slovensko gospodarstvo. “Slovenija je naredila veliko napak, ne bi nam bilo tako pridno prenašati celotne evropske zakonodaje v naš pravni red, saj smo s tem uničili celotne gospodarske panoge,” je dejal Mišić.

Po njegovem mnenju je namreč politika tista, ki mora servisirati gospodarski razvoj, sprejeti hitre in odločne ukrepe, ki odpravljajo ovire za razvoj gospodarstva.

Hribar Milič: S temi ukrepi le gasimo gospodarsko krizo

Do sprejetih ukrepov za uravnavanje javnih financ je bil kritičen direktor GZS Samo Hribar Milič. “S temi ukrepi le gasimo gospodarsko krizo in probleme od danes na jutri, bisere slovenskega gospodarstva prodajamo za to, da rešujemo taka podjetja, ki nimajo nobene perspektive,” je dejal Hribar Milič.

Direktor GZS je povedal, da ostro nasprotujejo dodatnemu davčnemu obremenjevanju, z ukrepi naj se poskuša raje zajeziti sivo ekonomijo in med temi kršitelji pobrati več davščin. GZS pa vidi velike probleme slovenskega gospodarstva v slabi prepoznavnosti države in nekaterih njenih blagovnih znamk na globalnih trgih.

Gospodarstveniki bodo nadaljevali druženje z današnjimi gosti na Mostu na Soči, kjer bodo na krajši prireditvi podelili priznanja najboljšim inovatorjem v regiji. Izbranih je bilo enajst inovacij 47. avtorjev, pet med njimi bo prejelo zlata priznanja. To je nekakšen “obliž na rano” lanskega poslovanja severnoprimorskih podjetij, ki je bilo eno najslabših doslej, kot je povedala direktorica območne GZS za Severno Primorsko Mirjam Božič.

Kljub temu se gospodarstvo poslovanje in število brezposelnih močno razlikuje v različnih delih regije. Medtem ko se je število brezposelnih zaradi stečajev naglo povečevalo na Ajdovskem in Goriškem, pa imajo na Idrijskem najnižjo stopnjo brezposelnosti v Sloveniji.

STA


Najbolj brano