Stara Gora se boji, občina miri

Slabe izkušnje z odlagališčem odpadkov Starogorce navdajajo s strahovi, da se bodo, ko bodo za soseda imeli regijski center za ravnanje z odpadki, vplivi na okolje, predvsem smrad in hrup, še povečali. A odgovorni trdijo, da bodo razmere boljše, kot so sedaj.

Odgovorni zatrjujejo, da  bo večje, centralno odlagališče odpadkov manj obremenjevalo okolje, mnogi krajani, ki živijo blizu sedanjega smetišča, pa so skeptični
Odgovorni zatrjujejo, da bo večje, centralno odlagališče odpadkov manj obremenjevalo okolje, mnogi krajani, ki živijo blizu sedanjega smetišča, pa so skeptični  

NOVA GORICA, STARA GORA>> Še skoraj ves mesec bo možno dajati pripombe na obsežno dokumentacijo, na podlagi katere namerava država izdati okoljevarstveni soglasje za gradnjo Centra za ravnanje z odpadki (CERO) v Stari Gori. Gre za enega od zadnjih korakov pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja za regijski center, ki naj bi začel delovati leta 2015. Služil bo 13 občinam s severne Primorske in, kot zdaj kaže, morda še občinam Ilirska Bistrica, Pivka, Loška dolina, Cerknica in Piran, s katerimi se za zdaj še dogovarjajo.

Bistvo centra je, da bo tam predeloval mešane komunalne odpadke v tri različne gmote, od katerih bodo potem le eno (ostanek predelave) odlagali, dve pa pošiljali v predelavo oziroma sežig. V CERO bodo zmogli na leto “predrugačiti” 33.000 ton smeti iz zelenih zabojnikov.

Boljše bo kot zdaj, trdijo eni

V sredo zvečer je mestna občina pripravila javno obravnavo podlag za izdajo okoljevarstvenega soglasja in osnutka soglasja samega, ki so se je udeležili najbližji sosedje načrtovanega CERO in zdajšnjega odlagališča odpadkov za ožjo Goriško. Kajti center nameravajo urediti poleg današnjega smetišča. Predstavniki občine in snovalci dokumentacije so ljudem razlagali, kakšne vplive na okolje predvidevajo med gradnjo centra, pri čemer bodo poleg objekta za predelavo mešanih smeti uredili še 3,5 hektara veliko odlagalno polje, čistilno napravo in tlačno cev za odtekanje izcednih voda (deževnice) v potok Lijak, kot potem, ko bo center obratoval.

Ob upoštevanju predvidenih ukrepov za omejevanje onesnaževanja bodo vplivi na okolje sprejemljivi, so povedali. In pred krajani večkrat poudarili, da bodo smeti predelovali v zaprtih prostorih in bodo izpusti v zrak filtrirani, da odloženi material praktično ne bi smel smrdeti, da bo hrup omejen in da tudi prevozi med gradnjo in nato med obratovanjem ne bodo prehrupni. Da bi si ljudje bolje predstavljali, kaj se načrtuje, so na srečanje povabili predstavnika podobnega že zgrajenega centra na Koroškem.

“Tudi naš bo narejen z najboljšimi tehnologijami. Prepričan sem, da bo izjemno spremenil zdajšnje pogoje v okolici odlagališča,” je dejal vodja projekta, novogoriški podžupan Mitja Trtnik. Ljudem je kasneje odgovarjal, da četudi se je projekt v dveh letih pocenil, se to ni zgodilo na račun tehnologij, ki služijo varovanju okolja. Poudarjal pa je še, da sta zdajšnje odlagališče, ki ga bodo zaprli, in CERO neprimerljiva. Slednji bo bistveno boljši.

Mar res, se sprašujejo ljudje

A Starogorci dvomijo, da bo res tako. “V dokumentih piše, da se bodo vplivi na okolje povečali, a mi težko prenašamo že zdajšnje stanje,” se je izrazil Valter Vodopivec, predsednik KS Rožna Dolina, katere del je Stara Gora. Krajani so naštevali, kaj vse jih zdaj moti, začenši s smradom z odlagališča. Spraševali so se, na podlagi katerih meritev zdajšnjih razmer, ki so zanje nevzdržne, je bila pripravljena dokumentacija za okoljevarstveno soglasje. Dvomijo, da iz CERO res ne bo nič smrdelo, sprašujejo se, ali bodo iz svojih hiš še bolj videli odlagališče kot sedaj, ko ga drevesa, ko odpade listje, ne zakrijejo.

Sprašujejo se še, ali ne bo burja raznašala ostankov smeti z odlagalnega polja in ali jo bo objekt za predelavo odpadkov zadržal, dvomijo, da se je upoštevalo gibanje vetrov na tem območju, kajti od tega je odvisno, je dejal Vodopivec, kam “nese” smrad, hrup in prah z odlagališča. Poudarili so tudi, da bo novo odlagalno polje bližje hišam v Stari Gori kot je zdajšnja deponija.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano