Stanovanjskemu skladu niti centa?

Če bodo svetniki potrdili rebalans proračuna, stanovanjski sklad od mestne občine letos ne bo dobil niti centa. “Presenečena sem in razočarana,” pravi direktorica Nataša Leban, ki upa, da se črn scenarij le ne zgodi, saj bi sklad lahko zagotovil le nekaj stanovanj. Nanje pa čaka približno 150 prosilcev.

Fotografija je simbolična Foto: Vanesa Horvat
Fotografija je simbolična Foto: Vanesa Horvat

NOVA GORICA> “Mestna občina je z odlokom in strategijo zavezana, da skladu za uresničevanje strategije nameni milijon evrov na leto, a ga namerava letos z rebalansom umakniti. Negativno sem presenečena, saj ta denar sklad nujno potrebuje,” se je odzvala direktorica Nataša Leban. Na skladovih listah A in B je 152 prosilcev za neprofitna stanovanja. Ker jih je preveč, že lani niso objavili razpisa, če tudi letos ne bodo zagotovili novih stanovanj, razpisa spet ne bo. “Vse več ljudi trka na vrata sklada. Tudi število prošenj za izredno dodelitev neprofitnih stanovanj in bivalnih enot se je v zadnjem času močno povečalo,” je povedala Lebanova.

Če denarja ne bo, bo sklad lahko zagotovil komaj kakšno stanovanje. V tem primeru bo gradnja v Prvačini, za katero naj bi v kratkem dobili gradbeno dovoljenje, najverjetneje padla v vodo. “Ker smo lani kar nekaj prihranili, bomo izvedli projekt v Čepovanu, kjer pa bomo dobili le tri dodatna stanovanja,” je poudarila. In enako kot člani nadzornega sveta opozorila: brez denarja občine se bo premoženje sklada zmanjševalo, kar je v nasprotju z občinsko strategijo, odlokom o ustanovitvi sklada in tudi zakonom. Že vsakoletna amortizacija je namreč za nekaj deset tisočakov višja kot prihodek od najemnin. Zadolževanje v teh časih pa bi bilo po njeno “zanka okrog vratu.”

Poleg tega bo sklad letos porabil 300.000 evrov za subvencioniranje obrestne mere za kredite, 850.000 evrov za nakup stanovanj in stavbnih zemljišč, 200.000 evrov pa za vzdrževanje in obnovo starih stanovanj. “Vsakršno zmanjševanje proračunskih sredstev je zato nesprejemljivo,” je Lebanova svetnike pozvala, naj tega ne dopustijo. Skupaj z nadzorniki pa še, naj občina na območju pod Rafutsko cesto znova omogoči gradnjo neprofitnih stanovanj: “Tam bi lahko takoj, ko bi bil načrt sprejet, gradili štiri bloke. Ker zemljišč v mestu praktično ni, smo blokirani in lahko le kupujemo stanovanja.” Kar je bolj izhod v sili kot pa dolgoročno smiseln ukrep.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano