Soške vile so dvignile upor

Solkanci so spet na nogah. Čeprav so Gorici Invest dovoljenje za gradnjo naselja Soške vile zavrnili upravna enota, ministrstvo in nato še upravno sodišče, podjetje poskuša znova. Ljudje so odločni: tam so lahko hiše, 153 stanovanj v devetih objektih pa nikakor! A problem ni enostaven, saj nikjer ni definirano, kaj stanovanjska hiša sploh je. Ljudje zahtevajo, naj mestni svet to jasno določi.

Na travniku ob obrtni coni in železniški progi  bi Gorica Invest gradila sosesko Soške vile, ki pa ji stanovalci že nekaj let ostro nasprotujejo.  Januarja bo znano, ali bo podjetje dobilo dovoljenje za gradnjo, za katerega se poteguje že drugič.  Foto: Ambrož Sardoč
Na travniku ob obrtni coni in železniški progi bi Gorica Invest gradila sosesko Soške vile, ki pa ji stanovalci že nekaj let ostro nasprotujejo. Januarja bo znano, ali bo podjetje dobilo dovoljenje za gradnjo, za katerega se poteguje že drugič.  Foto: Ambrož Sardoč

SOLKAN > Napoved podjetja Gorica Invest, da bo severno od obrtne cone Solkan gradilo naselje Soške vile, pred leti ni dvignila prahu. Ljudje so predvidevali, da bodo na travniku ob železniški progi gradili luksuzne vile.

Ker očitno ni enotnega mnenja, kaj lahko tam Gorica Invest gradi, je občina to leta 2009 nameravala natančneje določiti z občinskim podrobnim prostorskim načrtom (OPPN). A je nato od tega odstopila. Gorica Invest ji je namreč nakazala 414.000 evrov za komunalni prispevek in se s 780.000 evrov težko garancijo zavezala k izgradnji komunalne infrastrukture, povezovalne ceste in krožišča. Na občini so ocenili, da so s tem zaščitili javni interes. “Postopek je bil ustavljen na predlog načelnika Nika Jurce, ki je dejal, da je projekt usklajen s prostorskimi akti in s soseščino. S sosedi pa ni bilo usklajeno prav nič in tudi sodišče je projekt zatem zavrnilo!” zatrjuje Mitja Matelič.

Ko pa se je pokazalo, da so “luksuzne vile” pravzaprav devet objektov s po 17 stanovanji, skupaj torej kar 153 stanovanj, so skočili v zrak. Upravna enota gradbenega dovoljenja ni izdala. Po pritožbi je investitorja zavrnilo še ministrstvo, Gorica Invest pa ni uspela niti z upravnim sporom.

Toliko stanovanj? Nikakor!

Ni pa vrgla puške v koruzo. Projekt je nekoliko popravila in sedaj skuša znova priti do gradbenega dovoljenja. Ravno tako za devet objektov s po 17 stanovanji. A temu Solkanci, predvsem sosednji prebivalci, še vedno enako ostro nasprotujejo. “Svet KS Solkan ne nasprotuje gradnji na tem območju, a ne v takem obsegu kot je predvideno. Tisti prostor je premajhen, infrastruktura ni primerna za 600 ljudi,” opozarja predsednik sveta KS Jožef Leban. Solkanci, predvsem 14 mejašev parcele, kjer naj bi gradili, ki so tudi stranke v postopku, so na trnih. “Nikakor nismo proti temu, da tam gradijo hiše. Odločno pa smo proti gradnji teh objektov, v katerih bi bilo kar 153 stanovanj,” poudarja tudi soseda zemljišča Marija Mitič.

Čeprav v prostorskih aktih piše, da tam lahko gradijo stanovanjske hiše v mestnem okolju, in je po preprosti logiki objekt s 17 stanovanji težko imenovati stanovanjska hiša, zadeva ni tako preprosta. V prostorskih aktih namreč ni določeno, koliko stanovanj ima lahko stanovanjska hiša, pač pa le, da ima lahko pritličje in eno nadstropje. Vsa godlja, ki se je skuhala, se vrti prav okrog tega.

Dilemo bi lahko odpravil mestni svet

Stanovalci so prepričani, da ravnanje občine ni ustrezno. “Glede na vse dosedanje postopke človek dobi vtis, da občina sledi lastnim koristim iz projekta na škodo zakonitosti gradnje po prostorskem planu in na škodo interesov okoliških prebivalcev,” meni Matelič.

Stanovalci zahtevajo, naj jo razreši mestni svet. “Vse, kar zahtevamo, je, da sprejme obvezno razlago, kaj pomeni stanovanjska hiša v mestnem okolju. Naj se izjasni. Tako bo nedvoumno, ali lahko take objekte, kot so predvideni, tam zgradijo ali ne,” pojasnjuje odvetnik Mitja Matelič.

“Obenem smo na upravno enoto vložili predlog, naj počaka z odločitvijo, predvsem zaradi obvezne razlage. Tako se bo vse skupaj najbolj hitro končalo,” dodaja Matelič.

Upravna enota Nova Gorica, ki spet odloča o gradbenem dovoljenju, pa ne bo čakala v nedogled. “Upravni organ bo o zahtevku odločil predvidoma v januarju 2014,” napoveduje načelnica Bojana Kompare. “Po vedenju upravnega organa, aktivnosti v zvezi z obvezno razlago potekajo dalj časa. V kolikor pride do sprejema obvezne razlage do odločitve upravnega organa, jo bo upravni organ zagotovo upošteval,” zagotavlja. Časa torej zmanjkuje ...

Mestni svetniki so poskusili z obvezno razlago

Kdo je lastnik Gorice Invest, po javno dostopnih podatkih ni mogoče preveriti. Od leta 2008 je namreč v lasti družbe TWOPP S.A.H., ki je registrirana v Luksemburgu.

Na mestnem svetu so pred kratkim enkrat že poskusili z obvezno razlago, a je statutarno-pravna komisija oblikovala predlog, da je stanovanjska hiša objekt, ki nima več kot enega stanovanja. Svetniki so to upravičeno zavrnili, saj ne pije vode. V tem primeru bi, na primer, že hiše, v katerih si družine uredijo dve stanovanji, bile v nasprotju s prostorskimi akti. Tudi ministrstvo za okolje in prostor je pojasnilo, da imajo lahko hiše v mestnem okolju več kot eno stanovanje. Stanovalci in KS Solkan so zato vložili nov predlog, ki pa ga mestni svet ni obravnaval. Čeprav so nekateri svetniki opozorili, da se mudi. Zaradi prvega poskusa obvezne razlage so prebivalci statutarno-pravno komisijo prijavili protikorupcijski komisiji.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano