Šola ni še niti zgrajena, a je že jasno, da bo premajhna

Nova osnovna šola v Ajdovščini še ni niti dobro pod streho, a je že jasno, da bo premajhna za vse šolarje. Samo v matičnem okolišu se v prihodnjih letih obeta za tri oddelke prvošolcev. Pričakovati pa je, da bo OŠ Danila Lokarja sprejela še za oddelek učencev iz sosednjega okoliša, saj tudi OŠ Šturje, zgrajena leta 2007, že poka po šivih.

Lea Vidmar: “V trenutnih razmerah bi lahko nemoteno delali še prihodnje  šolsko leto, potem pa nam bo prostora zmanjkalo.”   Foto: Alenka Tratnik
Lea Vidmar: “V trenutnih razmerah bi lahko nemoteno delali še prihodnje šolsko leto, potem pa nam bo prostora zmanjkalo.”  Foto: Alenka Tratnik

AJDOVŠČINA > Na občini zavračajo, da so namenoma zgradili premajhno šolo in pravijo, da bodo poiskali rešitev. To že počnejo tudi na obeh šolah.

Če se je doslej le potiho govorilo, da bo nova stavba načrtovane 23-oddelčne Osnovne šole Danila Lokarja, ki bo nared čez eno leto, že ob odprtju premajhna, je piko na i tovrstnim napovedim pred dnevi postavil še ravnatelj Vladimir Bačič. “To je za nas dejstvo. Aktualni podatki o številu rojstev kažejo, da bomo imeli vsaj do leta 2019 samo v matičnem okolišu naše šole za tri oddelke prvošolcev. Podatki upoštevajo le otroke s prijavljenim stalnim ali začasnim bivališčem v našem okolišu. Dodati je treba še otroke iz drugih okolišev, ki jih bodo starši vpisali k nam, pa tudi nove priseljence,“ pojasnjuje.

Prihaja baby boom generacija

“Projekta nove šole zdaj ne bomo spreminjali. Če bo treba, bomo dodatne prostore iskali v okviru obstoječe šolske stavbe.”

Na matični šoli, ki jo letos obiskujejo 503 učenci, so imeli do lani po dva oddelka prvega razreda. Jeseni so prvič organizirali tri oddelke, tak scenarij se jim obeta tudi v prihodnjih letih. Povsem možno je, da bodo čez tri leta dobili še četrti oddelek z učenci iz šolskega okoliša OŠ Šturje, ki že sedaj poka po šivih.

To ne bi bilo prav nič nenavadno, če šola ne bi bila zgrajena v letu 2007, prostorska stiska je problem že od samega začetka, število otrok pa še narašča. V tem šolskem letu matično šolo v Šturjah v 16 oddelkih obiskuje 296 otrok, še trije oddelki so na podružnični šoli v Budanjah. Skupaj ima šola 349 učencev.

Po trenutnih podatkih iz programa Sokol bo v šolskem letu 2015/2016 v njenem šolskem okolišu že 399, dve leti kasneje pa 492 učencev. Zadnja štiri leta vpisujejo po dva oddelka prvošolcev, najbolj številčne generacije pa šele prihajajo. V. d. ravnateljice OŠ Šturje Lea Vidmar pojasnjuje, da so zasedene vse matične učilnice, združujejo specialne učilnice in že iščejo dodatne rešitve.

Še leto dni in prostora bo zmanjkalo

“V trenutnih razmerah bi lahko nemoteno delali še prihodnje šolsko leto, potem pa nam bo prostora zmanjkalo. Na šoli smo že pripravili rešitve vsaj za dva dodatna oddelka, ki ne bi zahtevala večjih vlaganj, nam pa bi ogromno pomenila. Še vedno je aktualna tudi gradnja prizidka. Načrti so izdelani in dolgoročno je to verjetno najbolj smiselna poteza,” dodaja Vidmarjeva.

V vodstvu OŠ Danila Lokarja ne želijo izgubljati časa z iskanjem krivca za to, da se v bližini gradi nova šola, s katero naj bi rešili prostorske težave, a bo z načrtovanimi 23 oddelki vsaj za nekaj oddelkov premajhna. “Novo šolo se je pred šestimi leti načrtovalo na podlagi podatkov iz programa Sokol, ki nam prikaže število rojstev v nekem šolskem okolišu. Podatki so bili aktualni za čas pred 'baby boom' generacijo. Podatki tega še niso kazali, lahko bi zgolj predvidevali, da se bo z gradnjo novih stanovanj v mesto priselilo več mladih družin. Zdaj moramo iskati rešitve, da bomo lahko sprejeli vse šoloobvezne otroke in učencem ter zaposlenim zagotovili razmere za kakovostno delo,” dodaja ravnatelj Bačič.

Ocenjuje, da zasnova nove šole brez večjih posegov omogoča organizacijo še vsaj dveh dodatnih oddelkov. Zelo realno pa je, dodaja, da bodo oddelki prvega triletja tudi v prihodnje ostali v obstoječi prvi stavbi šole, kamor je občina po odhodu šolarjev nameravala namestiti malčke iz vrtca.

Nove šole ne bodo spreminjali

V občinski upravi pravijo, da z najnovejšimi podatki še niso seznanjeni. Zavračajo pa namige, da bi novo šolo zavestno gradili premajhno, oziroma da so se želeli izogniti dodatnim stroškom, ki bi jih v primeru preseganja normativov nosila občina. “Gradnja je bila skrbno načrtovana. Občina je, glede na normative na ministrstvu že izposlovala dodatne prostore. Nismo pa si smeli privoščiti prevelikih odstopanj. Osnova so bili konkretni podatki iz programa Sokol, dejstvo pa je, da se trend rojstev spreminja,” pojasnjuje vodja oddelka za investicije, gospodarstvo in gospodarske javne službe Alenka Čadež Kobol.

Na občini napovedujejo, da se bodo o rešitvah pogovorili z obema šolama v mestu, ki sicer rešitve vidita v sodelovanju. “Projekta nove šole zdaj ne bomo spreminjali. Če bo treba, bomo dodatne prostore iskali v okviru obstoječe šolske stavbe,” dodaja Čadež Kobolova.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano