Skoraj pol vrtov je še v igri

Medtem ko v Ajdovščini občina vrtičkom, ki jih je uredila lani, dodaja nove, so Novogoričani prve dobili šele pred dnevi. Občina jih je postavila 35, a jih je oddala šele 20. V prihodnjih dneh naj bi vendarle oddala tudi ostale.

V Novi Gorici so končno uredili 35 vrtov, oddali pa so jih za zdaj 20. Prvi vrtičkarji že sadijo ... Foto: Mitja Marussig
V Novi Gorici so končno uredili 35 vrtov, oddali pa so jih za zdaj 20. Prvi vrtičkarji že sadijo ... Foto: Mitja Marussig

AJDOVŠČINA > A tudi v Ajdovščini še ni vse dorečeno, saj občina v Kresnicah še ni odpravila težav s prometom na povezovalni poti in polepšala zabojnikov.

Način, kako mestna občina oddaja vrtičke, je sporen, je slišati po Novi Gorici. Meščani namreč lahko oddajo ponudbo za točno določen vrtiček. Če je za enega zainteresiran le en ponudnik, mu ga občina odda po osnovni ceni desetih centov. Če jih je več, ga odda tistemu, ki je zanj pripravljen več odšteti. Kar posledično pomeni, da bodo vrtičkarji, ki bodo drug ob drugem obdelovali zemljo, lahko plačevali zelo različno najemnino. Nekateri tudi nekajkrat višjo ...

Vrtičkarska sezona je v polnem teku, vrtičkarjem v Ajdovščini pa se bodo letos pridružili novi. Potem ko je občina lani preorala parcelo v Kresnicah, namerava letos preorati tisto ob obstoječih vrtovih pod Fructalom, med Hubljem, obvoznico in industrijskim kompleksom Tekstine.

Poenotili jih bodo

Gre za stavbno zemljišče, namenjeno širitvi industrijske cone, občina pa bi ga začasno preuredila v vrtove izključno za pridelovanje vrtnin za lastne potrebe najemnikov. Po zasnovi, ki jo je potrdil občinski svet, naj bi na 1500 kvadratnih metrov veliki parceli uredili 17 med 50 in sto kvadratnih metrov velikih vrtičkov.

Ideja je, da bi celotno območje, skupaj z že obstoječimi vrtovi, enotno uredili. Na vrtovih ne bo dovoljeno postavljati objektov, razen manjših klopi, miz in kompostnikov. Na skupnih površinah bo mogoče s soglasjem občine postaviti manjši latnik. Uredili naj bi skupni rezervoar za deževnico, možna je priključitev na javni vodovod. V občinski upravi so predvideli, da bi tamkajšnji objekt prenovili in ga namenili za spravilo orodja in pripomočkov, nelegalne barake pa odstranili.

Parkiranje bo mogoče ob obstoječi dostopni poti. Prav prometni režim s parkiranjem in signalizacijo na dostopni poti pod bloki je še aktualno vprašanje ob vrtovih v Kresnicah. Tu še vedno stojita modra zabojnika Primorja, ki naj bi jih po napovedih občine prebarvali in preuredili. To se še ni zgodilo, opozarjajo stanovalci. Na občini se z njimi ne strinjajo: pot ob Kresnicah ni last stanovalcev, čeprav na njej parkirajo predvsem oni, občina je uredila, kar je dolžna, trdijo. “Za potrebe vrtov je dovolj parkirišč in s strani vrtičkarjev nismo prejeli nobenih pripomb. Strokovne službe menijo, da dodatna prometna signalizacija ni potrebna,” med drugim odgovarjajo.

V Novi Gorici prvi najemniki

V Novi Gorici so potrebovali skoraj dve leti, da so se odločili, sprejeli pravnike in odloke, uredili vrtove v bližini policijske uprave in objavili razpis za oddajo. Za 35 vrtičkov se je potegovalo 65 meščanov. Kljub temu so jih oddali le 20. V razpisu so namreč določili, da mora ponudnik zapisati, kateri vrtiček si želi, ob najemnini 10 centov za kvadratni meter na mesec pa navesti, koliko je pripravljen “dvigniti ceno”. Ker so se vsi “zagrebli” za 20 vrtičkov, je občina - potem ko je izvedla še licitacijo med ponudniki - oddala samo te, 15 pa jih ostaja. Ne za dolgo, zagotavlja podsekretar za področje urejanja prostora Niko Jurca. “Da se nihče ni prijavil za 15 vrtov, je nenavadno. Te vrtičke smo sedaj ponudili tistim, ki na prvem razpisu niso dobili vrtov, za katere so se potegovali. Vse bomo pozvali, naj pridejo na odpiranje ponudb. Prepričan sem, da bomo uspeli oddati vse,” pravi Jurca.

Nenavadno je, da so, ko so prejeli ponudbe na prvem razpisu, čakali kar dva tedna, preden so občane povabili, naj oddajo ponudbe za ostalih 15 vrtov. “Toliko časa smo porabili, da smo z vsemi vse razčistili, izvedli pogajanja in podpisali pogodbe. To pa predvsem zato, da smo dobili jasno sliko, koliko vrtov smo oddali in koliko jih še lahko ponudimo,” pojasnjuje Jurca. Prvi najemniki torej že lahko obdelujejo nove urbane vrtove, preostali pa naj bi se z orodjem in sadikami ali semeni tam pojavili predvidoma maja. ALENKA TRATNIK,

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano