Severnoprimorska regija lani poslovala z izgubo

Poslovanje v severnoprimorski regiji je bilo lani negativno. K temu so poleg velikih gospodarskih družb vplivala tudi mikro podjetja, neto čista izguba je po podatkih novogoriške izpostave Ajpesa znašala 34,7 milijona evrov.

Severnoprimorska regija: prihodki podjetij so se zmanjšali, zmanjšal se je tudi izvoz iz regije, ki pa je glede na uvoz še vedno višji Foto: Sxc.Hu
Severnoprimorska regija: prihodki podjetij so se zmanjšali, zmanjšal se je tudi izvoz iz regije, ki pa je glede na uvoz še vedno višji Foto: Sxc.Hu

NOVA GORICA > Prihodki podjetij so se zmanjšali, zmanjšal se je tudi izvoz iz regije, ki pa je glede na uvoz še vedno višji.

Na območju severnoprimorske regije je leta 2012 poslovalo 2896 družb, kar je 24 več kot leto prej, med njimi pa je bilo kar 93 odstotkov mikro podjetij. Konec leta je bilo v stečajnem postopku 74 družb, med njimi jih je 24 začelo s postopkom stečaja.

Vodja Ajpesove izpostave v Novi Gorici je danes na novinarski konferenci povedala, da je bilo poslovanje podjetij v regiji najslabše v zadnjih petih letih. Skupni prihodki na ravni regije so znašali 3,233 milijarde evrov, čisti ustvarjeni dobiček 115 milijonov evrov, čista izguba pa 149,7 milijona evrov. K tako visoki izgubi je največ prispevalo pet podjetij - Gorica Leasing, Hit, Diamond, Salonit Anhovo in Certa -, ki so skupno ustvarila skoraj polovico celotne izgube v regiji.

Največ uvozijo iz Italije

Kljub vsemu je bila povprečna mesečna plača v regiji na ravni slovenskega povprečja in je znašala 1436 evrov.

Med 13 občinami v regiji je čisti dobiček izkazalo sedem občin, pretežni del občina Idrija, več kot polovico čiste izgube pa je bilo ustvarjene v Mestni občini Nova Gorica.

Severnoprimorska regija še vedno ostaja na šestem mestu po uvozu in izvozu med slovenskimi regijami. Spremenila pa se je lestvica držav, kamor so severnoprimorska podjetja lani največ izvažala. Dolgoletno prvo partnerico Italijo, kamor je izvoz padel za več kot 15 odstotkov, je zamenjala Nemčija. Tja so podjetja iz regije izvozila kar 21 odstotkov svojih izdelkov; sledijo ji Italija, Francija, Bosna in Hercegovina in ZDA, ki so na tem mestu zamenjale Veliko Britanijo. Podjetja iz regije še vedno največ uvozijo iz Italije, sledijo pa ji Nemčija, Avstrija, BiH in Kitajska.

Poslovanje z BRIK, Nemčijo in Japonsko

Po besedah direktorice Območne zbornice GZS za Severno Primorsko Mirjam Božič postajajo vedno pomembnejše partnerice severnoprimorskih podjetij družbe iz Nemčije, držav BRIK in Japonske.

Glede na številne stečaje in racionalizacijo proizvodnje v podjetjih se je lani povečalo tudi število brezposelnih oseb. Konec aprila letos je v regiji iskalo zaposlitev 1849 oseb, kar predstavlja 11,8-odstotno brezposelnost. Med brezposelnimi osebami so največji delež predstavljale osebe v starosti nad 50 let, osebe brez ali z visoko izobrazbo, povečal pa se je tudi delež dolgotrajno brezposelnih oseb.

V letošnjem letu je nekaj podjetij že napovedalo odpuščanje, med njimi Mercator in Solkanska industrija apna.

STA


Najbolj brano