Še nikoli ni bilo skupaj toliko zelenov

Čeprav je zelena malo, raste na komaj 60 od 2300 hektarjev v Vipavski dolini, pa je njegov promocijski naboj za tamkajšnji vinorodni okoliš vse pomembnejši, kar je dokazal tudi prvi festival zelena.

Svoj zelen je v Vipavi predstavil tudi Ivan Jamšek (desno) Foto: Leo Caharija
Svoj zelen je v Vipavi predstavil tudi Ivan Jamšek (desno) Foto: Leo Caharija

VIPAVA> V soboto vreme ni bilo najbolj naklonjeno Vipavcem, saj jih je z Trga Pavla Rušta v središču mesteca pregnalo v dvorano kulturnega doma, kjer so pripravili prvi festival zelena, vina iz avtohtone in cenjene vipavske sorte.

V Vipavi so se s svojimi zeleni predstavile kleti: Saksida, Štemberger, Ferjančič, Guerila, Branko Furlan, Krapež, Vidus, Žvokljeva vina, Rouna, Petrič, Pipo, De Adami, Žorž, Rosa, Uhelj, Ussai, Potočnik, Vipava 1894, Rikotova kmetija, Vidus, Pasji rep, Srečko Marc, Avin, Poljšak, Jamšek, Burja in Tibot.

Skupaj sta stopila Konzorcij zelen, ki ga vodi Franc Premrn, in Center za razvoj podeželja TRG Vipava ter pripravila festival, na katerem se je predstavila večina pridelovalcev vina iz žlahtne vipavske sorte, ki so v veliki večini iz zgornje Vipavske doline. Skupaj je bilo v Vipavi 27 vinarjev s 53 vini, kar je mogočna številka za zelen, ki raste na komaj 60 hektarjih.

“Škoda, da nam vreme ni bilo bolj naklonjeno, bi prišlo še več ljudi. Morda tudi termin ni najbolj posrečen, saj je v začetku junija ogromno prireditev vsepovsod,” je razmišljal Janko Trošt iz kleti Vidus v Podnanosu. Izjemno je zadovoljen, da so na tak način skupaj stopili pridelovalci zelena. Veseli se že prihodnjega festivala, ki ga bodo, če bo vse šlo, kot je treba, pripravili pred obnovljenim Lanthierjevim dvorcem ali pa v kateri od njegovih dvoran. “Hvala Francu Premrnu za izvrstno idejo, da se predstavimo vsi skupaj,” je predsednika konzorcija pohvalil tudi Miran Pipan, ki zelen obravnava nekoliko drugače od kolegov, saj ga prideluje kot zrelo vino, ki zori nekaj let. “Veliko ljudi je vedelo, kaj iščejo, zato se nam je bilo veliko lažje pogovarjati o naših vinih,” je dodal.

Ob robu festivala so v vipavski Vinoteki pripravili degustacijo zelenov starejših letnikov, od 2009 pa vse do 1996. Najstarejše vino je bilo iz kleti Martina Krapeža, le leto mlajše so prinesli iz arhivske zbirke kleti Vipava 1894. “Presenečeni smo bili, da zeleni tudi po dolgih letih ohranjajo svežino. A vendarle se moramo zavedati, da so za staranje vin iz te sorte primerna le tista, ki so dovolj ekstraktna in pripravljena na proces zorenja,” je o pokušini starejših zelenov povedal dr. Miran Vodopivec, ki je vodil degustacijo. DS


Najbolj brano