Se bo po klavnici vrnila še predelava

Ta teden bodo poskusi, da bi v obratih Mipa v Kromberku spet zagnali stroje, najbrž obrodili rezultat. Za jutri je predvidena uradna predaja Mipove klavnice najemnici obrata, turški družbi Etçii, ki bo najbrž še ta teden tam začela pripravljati meso.

 V Mipovo klavnico naj bi prispelo od 200 do 300 glav živine na teden, meso pa naj bi romalo v Turčijo
V Mipovo klavnico naj bi prispelo od 200 do 300 glav živine na teden, meso pa naj bi romalo v Turčijo 

KROMBERK> Potem ko je bilo pred nekaj dnevi izdano veterinarsko dovoljenje za ponovno uporabo Mipove klavnice v Kromberku, je istanbulsko podjetje Etçii, ki ima kompleks v najemu, konec tedna opravilo preizkus proizvodnje. Gre za zakol živine, pojasnjuje stečajni upravitelj Mipa Miroslav Benedejčič, in pridelavo mesa oziroma izkoščičevanje. V obdobju najema nameravajo Turki v Kromberku uporabljati le klavnico, dodaja Benedejčič, če bodo vse tamkajšnje obrate kupili, pa naj bi sledil ponovni zagon linij za predelavo mesa.

Konec tedna se je v Mipu mudil tudi prvi mož Etçiija Mehmed Emin Arslan. Že ko je turško podjetje v Kromberk prišlo kot najemnik, je zagotovil, da ljudje zaradi klavnice ne bodo imeli težav. “V klavnico nameravamo vlagati in jo urediti tako, da ne bo smradu in hrupa, ki bi bila moteča za ljudi v okolici,” je povedal junija. V Kromberku se je namreč oblikovala civilna pobuda, ki zaradi slabih izkušenj iz preteklosti nasprotuje zagonu klavnice, v javnosti pa so se porodila vprašanja, ali je obrat opremljen tako, da zadostuje današnjim predpisom, in ali ima Mip ustrezne naprave za čiščenje odpadnih voda.

Arslan je tokrat še za RTV Slovenija potrdil, da bodo zdajšnji najemniki Mipa, ki so po besedah Benedejčiča porabili tudi več deset tisoč evrov za ponovni zagon proizvodnje, spoštovali predpise in ne bodo dovolili, da bi iz klavnice kaj odtekalo v okolje. Dodal je, da nameravajo v Kromberku postopoma zaposliti približno 200 ljudi. Benedejčič pa je že večkrat povedal, da je klavnica opremljena s sistemom za zajemanje krvi iz leta 2007, in poudaril, da veterinarska služba ni imela pripomb nad čistilno napravo za tehnološke odplake iz Mipa. Ta ima uporabno dovoljenje iz leta 1999. Če torej ne bo kakšnega novega zapleta, bodo morda že ta teden v Kromberku začeli delati. Benedejčič sicer že vseskozi poudarja, kako prah, ki se je dvignil v javnosti, škodi oživitvi in prodaji kompleksa Mipa, hkrati po dobiva občutek, da se ponavlja zgodba iz Tolmina, kjer se je soočal z interesi, da bi namesto proizvodnega obrata tam zrasla stanovanja. V klavnico naj bi prispelo od 200 do 300 glav živine na teden, meso pa naj bi romalo v Turčijo.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano