S posodobitvijo kanalizacije in čistilne naprave do čistejše Idrijce

Projekt Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Idrijce - izgradnja kanalizacije in centralne čistilne naprave v občini Idrija, ki ga delno financira EU iz kohezijskega sklada, bodo začeli izvajati maja, končali pa naj bi ga konec leta 2015.

S sodobnejšo kanalizacijo in čistilno napravo bo reka Idrijca čistejša Foto: Leo Caharija
S sodobnejšo kanalizacijo in čistilno napravo bo reka Idrijca čistejša Foto: Leo Caharija

IDRIJA> To bo največja investicija idrijske občine v zadnjih letih.

Naložba obsega gradnjo manjkajočega fekalnega in rekonstrukcijo kanalizacijskega sistema v skupni dolžini 8,5 kilometra, so zapisali na spletni strani občine Idrija.

Obnovili in dogradili bodo tudi čistilno napravo na zmogljivost 9000 enot, s čimer bi zagotovili ustrezno čiščenje za vsaj 95 odstotkov enot v aglomeraciji Idrija. Čistilna naprava je zdaj preobremenjena, prav tako ne zagotavlja tercialnega čiščenja, to je odstranjevanja dušika in fosforja iz odplak, ki ga je v skladu z zakonodajo treba zagotoviti do leta 2015.

Celoten projekt obnove mestne kanalizacije in čistilne naprave v Idriji obsega tudi gradnjo oziroma obnovo padavinskih kanalov na območju mesta v skupni dolžini 2,2 kilometra.

Skupna vrednost projekta je ocenjena na dobrih devet milijonov evrov brez DDV, od tega je upravičenih stroškov dobrih osem milijonov evrov. Naložbo v meteorno kanalizacijo bo financirala občina sama iz proračuna.

Predstavljeni projekt je velik in dolgotrajen gradbeni zalogaj, je na nedavni predstavitvi dejal idrijski župan Bojan Sever. Ob začetku njegovega izvajanja zato pričakuje strpnost meščanov, zlasti pa sodelovanje prebivalcev ulic, kjer bo v prihodnjih mesecih potekala gradnja kanalizacije. Občina bo prebivalce o vsem pravočasno obveščala.

Idrija ima v večjem delu mesta urejeno javno kanalizacijo, vendar zaradi pomanjkljivosti funkcije ne opravlja dovolj kakovostno. Na kanalizacijski sistem prav tako niso priključene vse stavbe, ki so neposredno ali pa preko krajših zbirnih kanalov odvedene v površinske vodotoke oziroma ponikalnice. Na javno kanalizacijsko omrežje je trenutno priključenih 82 odstotkov vseh objektov.

STA


Najbolj brano