S pohodom po Poti miru se bodo spomnili žrtev prve svetovne vojne

Občina Šempeter-Vrtojba in Društvo soška fronta Nova Gorica pripravljata danes pohod po Poti miru, ki je speljana po občini Šempeter-Vrtojba. S tem bo tudi uradno odprt nov del poti, ki Zgornje Posočje povezuje z Jadranom.

Fotografija je simbolična Foto: Boštjan Bensa
Fotografija je simbolična Foto: Boštjan Bensa

ŠEMPETER PRI GORICI > Pot je namreč posvečena spominu na številne žrtve prve svetovne vojne in z današnjim pohodom bodo obeležili tudi 100. obletnico njenega začetka. Pot vodi vzdolž nekdanje soške fronte, ki je tekla tudi čez Goriško in za sabo pustila veliko sledi. "Spominska obeležja, kaverne, strelski jarki in pokopališča predstavljajo kulturno in zgodovinsko dediščino, ki spominja na trpljenje, žrtvovanje in umiranje tisoče mladih fantov in mož številnih narodov ter na bridko usodo civilnega prebivalstva, ki je moralo v begunstvo," so zapisali na občini.

Danes bodo pohodniki sicer prehodili vrtojbenski del poti. Začeli bodo ob 10. uri na začetku trim steze v Šempetru, hoje je za približno 2,5 do 3 ure. Pot je speljana po Vrtojbensko-biljenskih gričih, zato organizatorji priporočajo pohodniško obutev. Na poti pa bo poskrbljeno tudi za okrepčilo.

V občini Šempeter-Vrtojba vodi Pot miru po neprometnih cestah in poteh med zanimivejšimi lokacijami iz prve svetovne vojne. Pot, ki jo je trasiralo Društvo soška fronta Nova Gorica, povezuje dve pomembni točki - hrib Sv. Marka in grič Sv. Ot. Na njej so postavili sedem informacijskih tabel v štirih jezikih, za katere sta besedila prispevala Simon Kovačič in Renato Podbersič ml.

Po vzoru že obstoječe Poti miru v Zgornjem Posočju je Fundacija Poti miru v sodelovanju z občinami in organizacijami pot razširila po celotnem območju soške fronte na Goriškem in Krasu do Devina, so organizatorji pohoda še zapisali v vabilu.

STA


Najbolj brano