S kolesi tudi po Brdih

Obiskovalci Brd, ki si želijo slikovite griče ogledovati na kolesu, se lahko zdaj do tja iz Italije pripeljejo po novi asfaltirani poti, ki je namenjena skoraj izključno kolesarjenju. Vodi od nekdanjega kmetijskega mejnega prehoda Valerišče do Cerovega.

V petek so uradno predali namenu novo podobo povezave med Cerovim in Števerjanom
V petek so uradno predali namenu novo podobo povezave med Cerovim in Števerjanom 

BRDA>V okviru projekta Interbike, namenjenega urejanju povezav za kolesarje od Ravenne do Kranjske Gore, so v Brdih preuredili 2,5 kilometra poti, ki od dolnjega Cerovega vodi do nekdanjega kmetijskega mejnega prehoda Valerišče. Prejšnji “kolovoz” so s 110.00 evri (85 odstotkov je prispevala EU) asfaltirali, občina pa je primaknila 41 tisočakov in ga s tem razširila za približno meter.

Kot je znano, v briškem TIC od letos za kolesarjenje po Brdih ponujajo izposojo koles na električni pogon, ki pride prav za vzponi po strminah. Anuška Štekar pravi, da se je ponudba kar prijela in goste, ki si tega želijo, usmerja v TIC. Tudi v Domačiji Klinec počno enako, pri čemer ne izključujejo možnosti, da bi v bodoče ponujali izposojo teh koles. Kot pravi Nejka Klinec so še novost, so pa v preteklosti z istim namenom “vzeli” vespo, eno tistih, ki jih za podobne izlete ponujajo kmetije na italijanski strani Brd. Pri nas pa je to ponudbo težje uveljaviti, že zato, ker vožnja teh vesp zahteva ločeno vozniško dovoljenje.

Makadam do Valerišča je že služili Cerovcem, ki so si tako krajšali pot do Števerjana in Gorice, pri čemer so se na italijanski strani lahko že doslej vozili po asfaltu do prehoda. Tudi poslej ne bo drugače; cesta bo namenjena lokalnem prometu. Hkrati pa so Brda dobila dodatno, manj prometno kolesarsko povezavo s sosedi in ravno izleti na kolesu so dodatna ponudba, s katero želita občina in njen zavod za turizem v Brda pritegniti goste.

Brda so jim cilj ...

In kako so uspešni? Kolesarski turizem se razvija, odgovarjajo nekateri briški turistični ponudniki. “Gostje se že pred prihodom k nam pozanimajo, ali je možno dobiti kolesa, naj jih pripeljejo s seboj, ali je možno kolesariti,” pravi Anuška Štekar iz snežaške kmetije Vino in turizem Štekar. “Povemo jim, da so to Brda, in potem si poiščejo pot, ki jim bolj ustreza. Raje jih usmerjamo proti Cerovemu, ker je lažje, če se potem k nam vračajo čez Šmartno,” pravi. In dodaja, da nekateri gosti, ki so na kmetiji na dopust, prekolesarijo tudi celotna Brda.

“Med tistimi, ki pri nas prenočijo, se jih več odloča za kolesarjenje,” pravi tudi Nejka Klinec iz medanske Domačije Klinec. ”Tudi zato, ker je na italijanski strani Brd, denimo med Vipolžami in Ločnikom, lepo urejeno za vožnje s kolesom. Spet drugi jo mahnejo proti Koradi, po bolj hribovitem delu Brd,” pojasnjuje. Večina teh gostov si kolesa pripelje s seboj, manj pa je tistih, ki bi prikolesarili v Brda.

... ali pa postanek

A tudi ti pridejo. In navadno prenočijo v Brdih in jo nato mahnejo naprej, pripoveduje gospodarica na kmetiji Štekar. Za primer daje dvojico deklet iz Avstrije, ki sta se nedavno ustavili v Snežatnem, potem ko sta se z vlakom pripeljali do Maribora in potem kolesarili po Sloveniji. “To je podobno kot pri motoristih,” poudarja.

In podobno, kot pri pohodnikih, bi lahko rekli. Vsaj glede na izkušnje Domačije Klinec. “Pri nas prespijo, morda zajtrkujejo, potem pa nadaljujejo pot proti Gorici in morju,” pripoveduje Nejka Klinec. Večinoma gre za Avstrijce in Nemce, in vse več jih je, odkar je izšel vodnik s traso pohodniške poti od Alp do Jadrana oziroma od Grossglocknerja do Milj pri Trstu, ki po novem vodi še čez Brda. Ni malo takih, ki se z vlakom pripeljejo do Plavi, potem pa se peš povzpnejo v Brda. “In ta vodnik se nam dogaja že nekaj let,” pojasnjuje Nejka Klinec.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano