Rudnika se ne sme prodati!

Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport je včeraj sporočilo, da je bila predvidena prodaja Rudnika živega srebra v likvidaciji z vso Unescovo dediščino administrativna napaka. Vladi bo zato predlagalo, naj jo umakne iz klasifikacije naložb Slovenskega državnega holdinga.

Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport soglaša z Idrijčani: univerzalna dediščina  ne sme biti naprodaj
Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport soglaša z Idrijčani: univerzalna dediščina ne sme biti naprodaj  

IDRIJA> Začudenje nad uvrstitvijo Rudnika živega srebra (RŽS) v likvidaciji z vso njegovo univerzalno Unescovo dediščino v prodajno klasifikacijo SDH, so v Idriji minuli teden pospremili z oceno, da dediščina in varnost, ki jo mora ta oziroma njegov naslednik zagotoviti Idriji, ne moreta biti predmet tržnega barantanja. Včeraj je temu pritrdilo tudi ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport.

Šlamparija državnih uradnikov

Likvidacijski upravitelj RŽS Marko Cigale, ki je prepričan, da univerzalne dediščine rudnika država nikakor ne more prodati, je skušal več informacij o nerazumni nameri pridobiti pri Tanji Bakan Rožič, ki je na ministrstvu za gospodarstvo zadolžena za rudnik v likvidaciji. Od tu so ga usmerili na ministrstvo za finance in naprej na ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport. “Se opravičujem za izraz, ampak to je 'šlamparija' državnih uradnikov,” je ocenil Cigale.

Naposled je le izvedel, da superministrstvo že pripravlja ugovor, kar je to tudi potrdilo. “Zaradi celovitega varstva kulturne dediščine in naravnih vrednot, povezanih z idrijskim rudiščem, kot tudi upravljanja s svetovno dediščino, ministrstvo ne glede na dejstvo, da ni mogoče pričakovati, da bi za rudnik zares našli kupca, meni, da to podjetje ne more biti predmet prodaje. Pri pripravi klasifikacije naložb SDH je očitno šlo za administrativno napako. Zato bo ministrstvo predlagalo vladi, naj se navedeno popravi,” so včeraj sporočili javnosti z ministrstva.

Ob dediščini še varnost Idrije

Medtem ko bodo “administrativno napako” zahvaljujoč pomenu univerzalne dediščine odpravili, pa v Idriji še vedno ne vedo, kdaj bo oblikovan Center za upravljanje z idrijsko dediščino. Ob vzdrževanju slednje naj ta prevzel tudi vzdrževanje nezalitega dela jame in monitoring premikov površja nad zalito in zabetonirano mogočnim rudniškim sistemom neposredno pod mestom. “Mi smo na likvidacijo RŽS pripravljeni, a je brez centra ne moremo izpeljati. Ker se negotovost vleče že dve leti, se nam z vzpostavitvijo upravljanja in vzdrževanja nezalitega dela rudnika resnično mudi,” ocenjuje Cigale.

S programom vzdrževanja zalitega rudnika so za vsa dela sprva predvideli 19 sodelavcev, a so zaradi varčevanja in znižanja denarja zanj to leto začeli le še s trinajstimi. Vsaj trije bodo še odšli po likvidaciji. “Nekaj časa bomo že 'flikali', potem pa bo potrebno varnost zagotavljati z nekaj višjimi vlaganji,” je prepričan.

O oblikovanju centra se medtem usklajuje šest ministrstev. Vladna kriza pa odprave negotovosti Idriji še ne obeta.

“Po zadnji reorganizaciji naloge povezane z rudarstvom sodijo v pristojnost ministrstva z infrastrukturo in prostor, tako bo dodatno usklajevanje potrebno še z njim. Drugi resorji so tudi poslali pripombe. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje s področja okoljskega monitoringa in ministrstvo za zdravje o bio monitoringu. Ministrstvo za finance in za pravosodje sta se z gradivom o centru strinjali,” je minister dr. Žiga Turk konec januarja pojasnil administrativno zapleteno pod do “varuha Idrije”.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano