Razdajajo se za domači kraj

Drevi bo v kulturnem domu v Desklah osrednja slovesnost ob prazniku občine Kanal. Vrhunec večera bo podelitev občinskih nagrad in priznanj. Nagrade bodo prejeli Franc Urbančič, Alojz Kralj in društvo Globočak. Že v torek so odprli novo pridobitev - dvorano v Kanalu.

Ob prazniku so v Kanalu slovesno odprli dolgo pričakovano “pravo” večnamensko dvorano
Ob prazniku so v Kanalu slovesno odprli dolgo pričakovano “pravo” večnamensko dvorano  

KANAL> Z nagradama za posameznike se bo občina poklonila tistim, ki se že dolgo zavzemajo za razvoj domačega kraja. Tako 72-letni Franc Urbančič iz Ukanj na kanalskem Kolovratu kot 92-letni Alojz Kralj, po rodu iz Morskega, sta zaslužna za marsikatero pridobitev na Liškem oziroma v Kanalu. K razvoju domačih vasi pa na drug način prispevajo člani društva TRD Globočak iz KS Kambreško, ki bodo prejeli občinsko nagrado za skupine.

Svojčas je bilo lažje kaj narediti

Alojzu Kralj, tajniku KS Kanal od leta 1969 do leta 1983, predlagatelji nagrade med drugim priznavajo zasluge za ureditev galerije Rika Debenjaka in njeno uveljavitev, za ohranjanje kulturne dediščine, pa aktivnost v turizmu, pečat v taborniški organizaciji. In priznavajo mu tudi velik prispevek k urejanju infrastrukture “Na tem področju so pomembni zlasti dosežku po potresu sredi 70. let, ko je vodil komisijo za sanacijo,” so zapisali v obrazložitev svojega predloga. In podobno menijo pobudniki za podelitev nagrade Francu Urbančiču.

Zaslužen je za asfaltiranje ceste od Liga do Britofa v dolini reke Idrije, za urejanje vodovodov na Liškem, asfaltiranje poti do zaselkov, gradnjo telekomunikacijskih omrežij in tudi za ureditev ceste Kanal-Lig.

Priznanja občine Kanal pa bodo prejeli Anton Tomažič, Metoda Dodič Fikfak, Župnijska Karitas Deskle-Gorenje Polje, Gledališka skupina MAK ter Zoran Šuligoj.

“Ta cesta je bila gotovo največja pridobitev za te kraje, potem pa ona do Britofa. Prometnico do Liga so krajani ob pomoči strojev Salonita preuredili iz nekdanje vojaške poti. Kasneje smo člani posebne delegacije odpotovali v Ljubljano in dobili denar za asfaltiranje,” pripoveduje Urbančič. Pomen prav tako pripisuje vodovodom in drugi infrastrukturi.

“Občina je tedaj bila v Novi Gorici. A tisti, ki je vedel, kako se znajti v takratni skupščini, je dobil denar. In taki ljudje smo imeli precejšnjo vlogo in smo lahko marsikaj naredili za svoj kraj,” pravi Urbančič, svojčas član zbora krajevnih skupnosti v Novi Gorici, predsednik socialistične zveze za KS Lig, danes pa predsednik sveta KS Lig. Kot poudarja, je pri urejanju osnovnih omrežij na Liškem veliko pomagal Salonit, ker je bil takrat močan. Za marsikaj so uvedli samoprispevek, hkrati so ljudje sami opravili obilo dela: “Praktično smo vse zgradili sami, ne država.” A sogovornik tudi meni, da je bilo tedaj skoraj lažje kaj zgraditi kot danes.

Ni gostilne, ni trgovine, je pa društvo

Danes bi Urbančič bolj spodbujal turizem na kanalskem Kolovratu. Hribe kot pravi, namreč obišče veliko kolesarjev, motoristov in še kdo, pa se nimajo kje okrepčati ali zadržati.

Kajti ne na Ligu ne v okolici ni enega gostišča. In tudi na Kambreškem, kjer so leta 1999 ustanovili društvo Globočak, ga ni. “Pa tudi ne trgovine ali drugega kraja, ki bi omogočal združenje in povezovanje ljudi,” poudarjajo predlagatelji nagrade za društvo. Zato le toliko bolj cenijo prizadevnost članov društva, ki “v tem trenutku prestavlja edino možnost povezovanja prebivalcev krajevne skupnosti,” so prepričani.

Društvo med drugim ureja pohodniške poti, skrbi za čisto naravo, predvsem pa organizira dogajanje, ki na Kambreško privablja obiskovalce - od pohodov preko ustvarjalnih delavnic do Kulturnih dni pod Globočakom. In poleg pohodniške in balinarske sekcije ima svojo gledališko skupina, ki se je uveljavila s komedijo o “kontrabantu” čez mejo z Italijo v obdobju nekdanje Jugoslavije in je kasneje na oder postavila že deset predstav, tudi drame. Društvo namerava letos oblikovati še sekcijo za moto-šport in želi si, da bi v domu na Srednjem dobilo oder za svoje nastope.

To pa je želja, ki se je ravno letos izpolnila ne le gledališčnikom, ampak tudi številnim drugim društvom v Kanalu. V okviru praznika so tam v torek slovesno odprli večnamensko dvorano, “narejeno” iz nekdanje šolske telovadnice in opremljeno z delno potopnim odrom ter s pomičnimi tribunami. V torek je sprejela številne gledalce, “napolnili” pa so jo kanalski šolarji, tamkajšnji gledališčniki in pevci.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano