Psi pomagajo in potrebujejo pomoč

Prvi dan psov pomočnikov v organizaciji K9 Servisa iz Idrijskega Loga je v idrijsko Mejco privabil obiskovalce iz vse Slovenije. Ker so množično darovali za šolanje psičke Bele, je bil s tem izpolnjen eden glavnih namenov organizatorjev. Z raznovrstnim kinološkim in zabavnim programom so razveselili mlado in staro.

Polonca Pagon (leva) z ambasadorkama nasmeha Foto: Saša Dragoš
Polonca Pagon (leva) z ambasadorkama nasmeha Foto: Saša Dragoš

IDRIJA> V Mejci so se predstavili psi pomočniki, ki jih je za obolele izšolala inštruktorica in vzrediteljica psov Maja Golob. Za njimi so svoje spretnosti pokazali policijski in vlečni psi, pa psi krvosledci in terapevtski psi. Nazadnje so na prizorišče stopili še hrti, ki so jih v Angliji in Španiji zavrgli po hitrostnih in lovskih tekmah. Vmes so psi dokazovali svoje spretnosti v različnih tekmovalnih disciplinah in skupaj z lastniki tudi tekmovali.

Servis, ki donira pse pomočnike

Osrednjo vlogo je imela švicarska ovčarka Bela. Za njeno šolanje za pomoč gibalno oviranemu invalidu iz Tolmina so zbirali denar med sponzorji, s srečelovom in drugimi oblikami donacij.

“Srečke so takoj pošle, pa tudi sponzorji so se lepo odzvali. Zato ocenjujemo, da bomo za Belino šolanje zbrali dovolj denarja. Ker je tudi obisk dober, si v društvu obetamo nove člane,” je bila zadovoljna vodja dogodka Polonca Pagon.

Ker pri nas država pse pomočnike sofinancira le slepim osebam, člani društva ves denar za nakup in šolanje psov zberejo sami in pse podarijo obolelim. Golobova je doslej izšolala 11 tovrstnih psov za alergike, diabetike, gibalno ovirane in lani prvič pri nas belgijsko ovčarko Mayo za gluho osebo.

Pagonova in Golobova sta povedali, da so za pomočnike primerni psi skoraj vseh pasem. “Bolj kot pasma, je pomemben njihov značaj - empatija, delavnost in poslušnost,” je pojasnila Pagonova. “Šolanje traja različno dolgo. Bela, ki je pri meni od rojstva, bo za pomoč usposobljena v treh mesecih. Šolanje pa se lahko tudi zavleče,” je dodala Golobova.

Ambasadorji nasmeha in hrtji svet

Medtem ko so se otroci na ustvarjalnih delavnicah posvetili risanju psov, izdelovanju povodcev in vrečk za pobiranje iztrebkov, so odrasle navduševali psi, ki policistom, gasilcem in gorskim reševalcem pomagajo reševati v najrazličnejših nesrečah. Obilo simpatij so poželi člani društva Ambasadorji nasmeha, ki obolelim pomagajo s svojimi terapevtskimi psi in vse mogoči, skrbno izšolani spretneži, ki so se pomerili v tekmovalnih disciplinah od igre s frizbiji do najbolj znanega agilityja.

Najbolj pogumni obiskovalci so se s svojimi pasjimi prijatelji pomerili v tekmi Moj pes ima talent, nekateri so svoje pse pospremili k pasji frizerki ali se posvetovali z veterinarji o tem in onem. Mlada Sonja Brcar iz Šentruperta je s svojo bernsko planšarko osvojila prvo nagrado v foto natečaju Življenje s psom. Obiskovalci, ki so še brez pasjih prijateljev pa so na predstavitvi pasem ali po posvetu s kinologi izvedeli, kateri pes bi najbližji prav njim.

Organizatorji so vabili k obisku zavetišč in pomoči zavrženim psom. Mednje sodijo tudi sloki, prijazni hrti, ki jim društvo Hrtji svet Slovenije išče nove lastnike, potem ko jih komaj dve, tri leta stare izvržejo iz krutega sveta industrije zabave pasjih dirk in lovskih tekem v Angliji in Španiji. “Pomagajte tudi vi in bogatejši boste za zvestega, hvaležnega psa,” je povabila članica društva Monika Rijavec.

SD


Najbolj brano