Protesti zaman, postajo zapirajo

1. aprila bodo ukinili policijsko postajo v Šempetru. 21 ljudi moralo v službo v Novo Gorico, kaj bo s stavbo, v kateri domuje policija, pa še ni znano.

Kaj bodo s stavbo policije v Šempetru,  še ni odločeno,   najbrž  jo bodo oddali ali prodali   Foto: Leo Caharija
Kaj bodo s stavbo policije v Šempetru, še ni odločeno, najbrž jo bodo oddali ali prodali  Foto: Leo Caharija

ŠEMPETER, NOVA GORICA > “Minister Virant je podpisal sklep o združitvi policijskih postaj Nova Gorica in Šempeter v postajo Nova Gorica,” so pred dnevi pojasnili v ministrstvu za notranje zadeve. Predlog vodstva novogoriške policijske uprave, ki so mu prikimali vodilni v policiji, je torej sprejet. Od 1. aprila v Šempetru ne bo več policijske postaje, ki je delovala tudi v sosednjih občinah Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko.

Za zaposlene naj ne bi bilo hudih posledic. Vse, ki so delali na postaji v Šempetru, naj bi razporedili na enaka mesta v Novi Gorici. Tudi za komandirja naj bi našli rešitev. Ker pa bo združena postaja prerasla v prvo kategorijo, namerava sindikat predlagati, da se uveljavi drugačna sistemizacija, ob kateri bi nekateri tudi kaj malega pridobili.

Protestirali, ostalo pri tem

Ukinitev postaje se marsikomu zdi zgrešena, zlasti zaradi bojazni, da bo potem na območju zdaj ločene policijske postaje slabše poskrbljeno za varnost. Naj si vodilni v policiji premislijo, so zato v preteklih tednih odgovorne pozvali nekateri posamezniki, sindikat in tudi trije župani. Slednji so se med drugim sestali z notranjim ministrom Gregorjem Virantom.

“Nato je ministrstvo na svoji spletni strani objavilo predlog sprememb ustreznega pravilnika, ki omogočajo združitev postaj, in zapisalo, da lahko vsak da pripombe nanje. Mi smo jih znova dali, verjetno so enako ravnali nekateri občani. Odgovorili so nam, a pri tem je ostalo,” pravi župan občine Šempeter-Vrtojba Milan Turk, ki sicer dodaja, da občine formalno ne morejo storiti ničesar. Ne verjame pa, da je ukrep zares posledica racionalizacije v policiji, že zato ne, ker je država v pravilnik, ki se nanaša na vse postaje policije v Sloveniji, vnesla eno samo spremembo.

Razlogi drugje

“Postaja v Šempetru deluje kar v redu in nobene potrebe ni, da bi jo ukinili. Argumenti, da bi s tem kaj privarčevali, pa se nam zdijo iz trte izviti,” ocenjuje Turk. Če bi lahko, bi bil kot župan pripravljen plačevati 10.000 evrov, kolikor na leto znesejo stroški za policijsko postajo v Šempetru, pravi. Prepričan, da tičijo razlogi za predlagano združitev kje drugje, ne v želji po varčevanju.

Na PP Šempeter je bilo v začetku leta zaposlenih 21 ljudi, od teh 18 policistov, na PP Nova Gorica pa 44 ljudi. Združena postaja bo štela 64 zaposlenih.

Bo za varnost res enako poskrbljeno?

V policiji so namreč predlog uprave v Novi Gorici pojasnjevali tudi s tem, da bosta boljša organiziranost dela in upravljanje z razpoložljivim kadrom in materialnimi viri. “Prepričani smo, da je združitev nujna prav zaradi zagotavljanja enake stopnje varnosti ljudem na območju občin Šempeter-Vrtojba, Renče-Vogrsko in Miren-Kostanjevica,” so zapisali v odgovor županom. V novogoriški policijski upravi pa so že prej pojasnjevali, da vodje okolišev ostajajo zadolženi za ista območja in da bodo policisti v enaki meri navzoči na terenu.

Toda vsi v to ne verjamejo. “Za nas je jasno, da če se policija umakne od nekod, bo tam situacija počasi slabša,” pravi Turk. Podobno je stališče Sindikata policistov Slovenije. Regijski predstavnik Boštjan Bratina pravi: “Policisti me opozarjajo, da bodo na območju zdaj ločene postaje gotovo manj prisotni. To potrjujejo razmere po ukinitvah na Dobrovem in v Desklah.” Zaposleni na novogoriški postaji bodo pač skrbeli za vse njeno območje.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano