Primorju konec marca grozi insolventnost

Gradbena družba Primorje bo brez novih obratnih sredstev in bančnih garancij za nove posle konec marca izpolnjevala pogoje za začetek postopkov po insolvenčnem zakonu, opozarja družba. Za letos, če bo dobila ta obratna sredstva in garancije, napoveduje 181 milijonov evrov prihodka, za leto 2013 pa pričakuje državne infrastrukturne projekte.

Gradbena družba Primorje bo brez novih obratnih sredstev in bančnih garancij za nove posle konec marca izpolnjevala pogoje za začetek postopkov po insolvenčnem zakon Foto: Bostjan Bensa
Gradbena družba Primorje bo brez novih obratnih sredstev in bančnih garancij za nove posle konec marca izpolnjevala pogoje za začetek postopkov po insolvenčnem zakon Foto: Bostjan Bensa

AJDOVŠČINA> V sporočilu za javnost, ki so ga poslali kot odziv na pisanje današnje izdaje časnika Finance, bodo konec marca, če družba pravočasno ne bo imela zagotovljenih finančnih instrumentov - nov obratni kapital in bančne garancije za nove posle - izpolnjeni pogoji za sprožitev postopkov po zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju.

V Primorju upajo na razumevanje države

“V Primorju zato upamo in pričakujemo, da bo nova vlada razumela, da je Primorje možno in smiselno rešiti, predvsem zaradi njegovega potencialnega velikega prispevka k izhodu celotnega slovenskega gospodarstva iz trenutne krize. Vse, kar Primorje v tem trenutku potrebuje, je hiter odziv in dogovor med družbo, bankami in vlado,” so zapisali.

Banke upnice so vstop države v reševanje Primorja v obliki kapitala, kredita ali državnega poroštva, postavile kot enega od pogojev za sodelovanje pri finančnem prestrukturiranju Primorja, so dodatno pojasnili v družbi in dodali, da je vodstvo Primorja zato prejšnji teden na ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo posredovalo vlogo z vso ustrezno dokumentacijo.

Z bankami se še dogovarjajo

Primorje je imelo konec tretjega četrtletja lani približno 4,2 milijona evrov izgube, pri čemer pa znesek ne zajema cenitev sredstev, ocene tveganj na projektih in ocene vplivov slabega finančnega položaja družbe. Ocenjujejo, da bodo rezultati za leto 2011 takšni, da ne bodo pomenili negativnega kapitala. Družba se z bankami še dogovarja, tako da tudi še niso znani zneski, ki se nanašajo na različne finančne ukrepe.

Naslednje leto računajo na nove državne naložbe

V Primorju pravijo, da ima družba trenutno s pogodbami potrjenih približno 60 odstotkov poslov, ki so jih načrtovali skleniti v letu 2012, pri tem pa se 77 odstotkov poslov nanaša na tuje trge.

Če bo izpolnjen eden od predpogojev za uresničitev sanacijskega programa - da bodo banke zagotovile nov obratni kapital ter bančne garancije za kandidiranje na razpisih za nove posle - družba pričakuje, da bo letos ustvarila 181 milijonov evrov prihodkov. Prihodnje leto pa je “realno pričakovati” nove državne naložbe v večje infrastrukturne projekte, saj je “brez njih sanacija celotnega gospodarskega položaja Slovenije nerealna”, menijo.

Med infrastrukturnimi projekti države pričakujejo gradnjo tretje razvojne osi, tretjega pomola Luke Koper, železniške infrastrukture in verige elektrarn na srednji Savi, so povedali v družbi.

Primorje je še edino slovensko gradbeno podjetje z referencami

Družba še poudarja, da je Primorje edino še delujoče slovensko gradbeno podjetje z referencami za izgradnjo najzahtevnejših in velikih javnih gradbenih projektov. “Zato je jasno, da bi s Primorjem 'umrle' tudi reference; hčerinske družbe Primorja, kot sta Stavbenik in CPG, ne bi mogle usposobljeno kandidirati za takšne javne posle niti doma (tretja razvojna os, gradnja verige savskih elektrarn) niti v tujini,” so zapisali in dodali, da to potrjuje tudi praksa, saj na pogorišču družb Vegrad in SCT ni nastalo nobeno podjetje, ki lahko razpolaga z njunimi referencami.

STA


Najbolj brano