Priložnost za nova znanja

Turistična domačija Sinji vrh spet gosti umetnike. Tokrat ljubiteljske, udeležence 14. poletne likovne delavnice Javnega sklada za kulturne dejavnosti.

Ljubiteljski ustvarjalci nabirajo nova znanja in znanstva
Ljubiteljski ustvarjalci nabirajo nova znanja in znanstva 

KOVK> Po nedavno zaključeni 20. mednarodni likovni delavnici Slovenija odprta za umetnost in pred letošnjo kolonijo Umetniki za Karitas si atelje turistične domačije Sinji vrh delijo ljubiteljski ustvarjalci. Naslovna tema 14. srečanja pod okriljem Javnega sklada za kulturne dejavnosti je Modulacija barve. Slikanje na način modulacije je razvil Paul Cezanne, njegov način uporabe barve pa je postal izhodišče modernega slikanja. Sklad je temo razpisal prvič in je nekakšen eksperimentalni projekt. Čeprav gre po besedah strokovnega mentorja delavnice, akademskega slikarja Toneta Račkija, za eno zahtevnejših stvari v slikarstvu, se ustvarjalci z njo bolje spoznajo tudi po enotedenskem intenzivnem delu pod strokovnim vodstvom. In čeprav je za njim že precej delavnic, je vsaka nov izziv. “Pravzaprav bi moral, če bi bila pravica na tem svetu, jaz plačati udeležencem delavnice. Ker se v bistvu veliko naučim od njih. Če jim hočem nekaj razložiti, si moram najprej sam pri sebi priti na čisto. Včasih je določeno početje zame že avtomatizirano, njihova vprašanja in dileme pa me spodbudijo, da rastem,” pravi.

Udeleženci srečanje na polovici druženja ocenjujejo kot dobrodošlo nadgradnjo svojega likovnega izražanja. “V delavnici sem prvič in me je navdušila. Poskušala se je bom udeležiti tudi v prihodnje, če bo le izbrana tema taka, da bom lahko nadgradila svoje znanje. Zadovoljna sem, da sem v tako prijetnem okolju spoznala druge ustvarjalce in se naučila nekaj novega,” je povedala Helena Stanič iz Deskel, članica likovnega društva Svoboda. Še posebej je vesela, saj si je udeležbo prislužila z drugim mestom na letošnjem Likovnem extemporu Kromberk. AT


Najbolj brano