Prijazen dotik ustvarjalnosti

V torek začeti teden kulture in športa v idrijski Psihiatrični bolnišnici že 40 let utrjuje vezi med bolnišnico in Idrijo. Vedri obolele in organizatorje - bolnišnično terapevtsko skupnost - navdaja s ponosom. Prireditev z najdaljšo tradicijo v občini ruši meje in predsodke do duševno drugačnih.

  Sead Dizdarević, Darja Poljanec in Tadeja Revan na razstavi logotipov, ki so jih za jubilejni teden izdelali pacienti Foto: Saša Dragoš
Sead Dizdarević, Darja Poljanec in Tadeja Revan na razstavi logotipov, ki so jih za jubilejni teden izdelali pacienti Foto: Saša Dragoš

IDRIJA > Kulturno športni teden (KŠT) je ob 40. jubileju desetdnevni niz več deset dogodkov. Ob godbenem društvu rudarjev, ki ga je minuli torek slovesno odprl, se bodo terapevti, oboleli in Idrijčani ustvarjalno družili vse do prihodnjega četrtka.

Ustvarjalni teden se je leta 1974 rodil, da bi z univerzalnim jezikom kulture in športa duševno obolelim omogočil izraz, v katerem so močni in jih z njim približal neskončno oddaljeni Idriji. V štirih desetletjih je padla prenekatera meja in stigma. Vse žal niso, a strahu pred duševno obolelimi v Idriji že dolgo ni več. “Meje razumevanja drugačnosti so se v tem času na srečo spremenile, cilj našega tedna pa ostaja isti - širiti sodelovanje in medsebojno spoštovanje,” je v Mozaik napisal direktor bolnišnice Bogdan Tušar.

Mozaik je glasilo, s katerimi oboleli začenjajo KŠT. Stalnica so tudi izleti, pohodi, športna tekmovanja, kulturne predstave, ogledi kulturnih zanimivosti, delavnice in zabavne prireditve. “40 let naših tednov je dolgo obdobje krepitve dejavnega povezovanja in ponosni smo na to. Jubilejni teden je še posebno bogat, ker imajo zanj razumevanje številni sponzorji,” je povedal prvi organizator, terapevt Sead Dizdarević in si zaželel, da bi KŠT še dolgo deloval kot združevalec bolnišnice in njenega okolja.

Vsem odprti teden je krona celoletne aktivacijske terapije, brez katere si ni mogoče zamisliti uspešnega zdravljenja, predvsem pa ne vračanja obolelih v domača okolja. “Veseli smo rezultatov, ki jih dajeta terapija in KŠT. Ker je slednji krepko prerasel začetna pričakovanja, spodbujamo njegovo širitev in si prizadevamo zadovoljiti čim več interesov obolelih in okolja,” je vodja delovne terapije Darja Poljanec zagotovila, da bo tako tudi v bodoče.

Na čelu 15-članske ekipe terapevtov je nasledila Nandeta Rupnika, ki je s KŠT zaoral ledino, terapijo pa dvignil in razprostrl na zavidljivo raven. Z njim in pokojnim dr. Jožetom Felcem, ki je v dobršni meri botroval spremembam v bolnišnici, se je leta 1974 rodilo tudi Združenje terapevtskih skupnosti. To, v zadnjih letih pod vodstvom Tadeje Revan, povezuje zaposlene in obolele v skupna prizadevanja za dejavno in vredno življenje skozi vse leto in KŠT le kot smetano nanj.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano