Prezračevanje in molk ne zadoščata

V občini Idrija so v minulih dveh desetletjih ogromno vložili v obrambo pred sevanjem radioaktivnega plina radona. Z zimskimi meritvami je v enem od obnovljenih vrtcev problem znova izbruhnil na dan. Črnovrška osnovna šola pa je po teh, sploh prvič opravljenih meritvah, zasedla tron najbolj obsevanih javnih objektov v državi.

Osnovna šola Črni Vrh  je po zimskih meritvah sodeč najbolj obremenjena s sevanjem plina radona
 
 Foto: Saša Dragoš
Osnovna šola Črni Vrh je po zimskih meritvah sodeč najbolj obremenjena s sevanjem plina radona  Foto: Saša Dragoš

ČRNI VRH, IDRIJA > V teh dneh, ko so rezultati meritev postali javni, odgovorni dajejo vtis, da je to večji problem kot radon sam.

Vodstvo Vrtca Idrija in predstavniki občine so s pomočjo strokovnjakov najprej v Idriji in nato v Črnem Vrhu skušali pomiriti zaskrbljene starše zaradi v nebo vpijočih, a že pozimi izmerjenih vsebnosti plina radona v dveh igralnicah vrtca Za gradom v Idriji in v osnovni šoli Črni Vrh. Tega ne bi storili, če se do podatkov ne bi dokopali starši sami. Od maja (odtlej so rezultati meritev znani) so igralnici prezračevali in v idrijskem vrtcu, po neuradnih meritvah Rudnika živega srebra sodeč, problem odpravili.

Drag in zato nerešljiv problem

Radon je naravni radioaktivni žlahtni plin, ki nastaja v zemeljski skorji z radioaktivnim razpadom radija v razpadnem nizu urana. Sam radon izdihamo. Nevarni pa so njegovi kratkoživi razpadni potomci. Gre za kovine, ki v zraku nastopajo kot aerosoli in se nalagajo na stenah dihalnih poti. Na teh mestih se sprošča energija, ki se absorbira v bližnjem tkivu in ga poškoduje. To vodi do pojava raka.

Občina Idrija, ki je v dobršni meri zgrajena na nasutjih žgalnih ostankov živosrebrovih rud, ima v sevanju radona nerešljiv problem. 400 mejnih bekerelov presega vsaj tretjina mesta. Slovenski rekorder ostaja z več kot 14.000 izmerjenimi bekereli radona v kubičnem metru zraka star rudniški stanovanjski stolpič v Idriji.

Z meritvami v njem se je pred dvema desetletjema začel idrijski radonski problem osvetljevati. Iz meritve v meritev so problemi rasli in s sevanjem v obeh idrijskih vrtcih začeli biti plat zvona. Najprej je bil saniran vrtec Za gradom, drugi je bil z veliko zamudo zgrajen na novo. Omenjeni stolpič so poskusno sanirali šele pred dvema letoma, a so tudi po sanaciji v njem še izmerili pretirane količine radona. Le Kolektor, ki je zatesnil vse območje hald pred gradnjo svojih hal, dokazuje, da je problem rešljiv.

Rešljiv je z voljo in denarjem, ki ga občina in bolj pristojna država nimata. V saniranem vrtcu je zatajil prezračevalni sistem, kar je z okrog 1400 bekereli razkril rezultat zimskih meritev. Ravnateljica Damjana Velikonja zagotavlja, da so sistem sanirali in vrtec prezračevali. Septembrske kontrolne meritve z neuradnim rudniškim merilnikom so vrednost radona ustalile pri povprečni vrednosti 188 bekerelov.

Uganka Črni Vrh?

Večja je stiska v črnovrški šoli, kjer pozimi niti niso vedeli, da so v njihovi - vrtcu odstopljeni - učilnici pozimi potekale meritve. 4339 v njej izmerjenih bekerelov radona nakazuje, da imajo problem v vseh pritličnih učilnicah.

Geolog dr. Jože Čar, ki je kartiral s haldo nasuta območja v Idriji, ni mogel potrditi, ali so to uporabili tudi ob gradnji črnovrške šole. Prav gotovo pa naj bi bil problem povezan s kraškimi jamami pod šolo.

Prizadevanja vodstva za meritve tudi v šoli in ukrepe z zatesnitvijo so vse doslej naletele na odgovore, da ni denarja. Inšpektor Tomaž Šutej je potrdil, da je denar za meritve na Upravi RS za varstvo pred sevanji pošel že poleti. Prihodnje leto pa bo ta, trenutno najbolj problematična šola v državi, prva prišla na vrsto za ponovno meritev. Šutej je bil tudi edini, ki je odkrito povedal, da radon v taki količini pomeni resno nevarnost.

Nevarnost pa so, navkljub znanim rezultatom meritev, zanemarili za tedaj še ne začeto gradnjo novega vrtca tik ob šoli. Razlog: pomanjkanje denarja. Svetovalka občinske uprave za družbene dejavnosti Maja Majnik je v četrtek vendarle zagotovila, da bodo po odredbi inšpektorja vendarle sklenili aneks h gradbeni pogodbi in namestili radonsko folijo.

Z rudniškim merilnikom v (v prosti prodaji ga je mogoče kupiti za 279 evrov) bodo v prihodnjih dneh naposled izmerili radon tudi v šoli, se skušali dokopati do izvora izhajanja plina in ga zatesniti. Dotlej jim ostaja le prezračevanje. To pa, kot je povedal Šutej, bržčas ni zadostna rešitev. Zlasti, ker je pred vrati zima in bo prezračevanje učencem lahko naložilo še druge zdravstvene probleme.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano