Premalo dajo na stari del mesta

Ker je najstarejši, izključno stanovanjski del Tolmina nad Tolminko izven poti, ga še domačini iz drugih delov mesta ne poznajo, turisti pa vanj sploh ne zaidejo. Da bi dobil veljavo, bodo v soboto v eni najbolj strmih tolminskih ulic Klanec že tretje leto zapored pripravili prireditev Klan'c 2013. Društvo Dor pa zbira mnenja, kako preurediti celotno staro mestno jedro s Trgom 1. maja.

Domačini s prireditvijo Klan
Domačini s prireditvijo Klan'c skušajo oživiti ta pozabljeni stari del Tolmina in si prizadevajo, da bi ga tudi lepše uredili  Foto: Neva Blazetič

TOLMIN > “Idejo o promociji najbolj odmaknjenega starega dela mesta zelo pozdravljamo tudi v krajevni skupnosti, saj stalno opozarjamo, da bi morali ta, še vedno 'vaški' del mesta, veliko bolj ceniti, ga ustrezno urejati in ga predstavljati tudi turistom,” opozarja predsednik Krajevne skupnosti Tolmin Andrej Vidmar.

Mešani pevski zbor Canto ergo sum bo 8. junija od 12. ure kot organizator v Klancu združil pevce, kiparje, slikarje, glasbenike, rokodelce ... Za otroke bodo ob 15. uri pripravili lutkovno, za odrasle pa slikarsko delavnico. Društvo likovnih ustvarjalcev iz Tolmina in njegovi gosti sodelujejo z ex tempore, zvečer bodo v Klancu odprli razstavo. Koncert zbora Canto ergo sum ob 19. uri bodo popestrili pevski zbor avtohtonih kančarjev, Mojca Križnič in Ana Cotič z duetom violin, ženska vokalna skupina Lipa iz Litije. Sledila bosta koncerta ljubljanske skupine Same babe in italijanskih Zuf de Žur.

Kot pravi, vsi vidijo stari del mesta zgolj v mestnem jedru s fontano na Trgu 1. maja in še z nekaj ulicami tam okoli, v najstarejši del, ki se razteza po pobočju nad Tolminko, po sprehajalci le po naključju zaidejo.

“Že več let opozarjamo, da bi na stari del mesta morali opozarjati z usmerjevalnimi tablami. Ko je skozi Klanec še vodila krožna pot proti Tolminki, je bilo sprehajalcev več. Žal so dostop do reke zaprli,” opozarja Vidmar, ki sicer živi na obrobju starega jedra. Marsikatero ulico bi bilo treba popraviti, še dodaja in ocenjuje, da bo pri promociji in ureditvi starega dela s trgom vred treba še veliko narediti.

Dor za mnenje sprašuje Tolmince

V ta prizadevanja se vključuje tudi društvo za ohranjanje in razvoj Tolmina Dor. V projekt Oživitev starega mestnega jedra vključujejo Mestni trg, Ulico Petra Skalarja, Trg 1. maja, Cankarjevo in Rutarjevo ulico in bolj odmaknjen del nad Tolminko s Partizansko potjo, Bregom, Na Rojah in Klancem.

Pregledali so stanje z vsemi dejavnostmi. Pred kratkim so Tolmince z anketo povprašali, kako si predstavljajo oživitev starega jedra, predvsem Trg 1. maja, Cankarjevo ulico in Ulico Petra Skalarja, Gradnikovo ulico in del Rutarjeve ulice. Rezultate bodo posredovali občinski upravi. “Z anketo želimo pridobiti informacije, kaj se v tem delu mesta dogaja, kakšne so želje in načrti ljudi, ki tam prebivajo oziroma so lastniki ali najemniki lokalov ali opravljajo razne dejavnosti. Z latniki največjih lokalov smo se tudi osebno pogovarjali,” pojasnjuje predsednik društva Valter Valentinuzzi. In poudarja: “Vse mora biti narejeno z vednostjo in sodelovanjem ljudi, ki v tem delu mesta živijo in delajo. Brez širokega konsenza vseh Tolmincev, kaj naj bi se v starem jedru dogajalo in kakšna naj bi bila njegova usoda, posegi niso smiselni.”

Nekoč center, danes parkirišče

Stari del mesta je bil živahen poslovni in upravni center Tolmina vse do potresa leta 1976. Do takrat so denimo na Trgu 1. maja domovali Občina Tolmin, policija, pošta, avtobusna postaja, gostilna pri Kranjcu, kavarna, železnina, slaščičarna, brivski in frizerski saloni, delikatesa, trafika, trgovina s kruhom. Danes razen policije in centra za socialno delo v tem delu mesta ni drugih javnih služb, ohranilo pa se je nekaj manjših lokalov, trgovin, servisov, zavarovalnica. Trg s fontano pa je postal parkirišče. NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano