Požvižgajo se na inšpekcijo

Ajdovsko komunalno podjetje bo danes tako kot vsak dan pobiralo mešane odpadke in njihove ostanke začasno skladiščilo na odlagališču pod Dolgo Poljano, čeprav jih po odločbi Inšpekcije za okolje in naravo ne bi smelo več. “Zagotavljamo, da so vse stvari pod kontrolo in da je to, kar delamo, okoljsko najmanj problematično. S papirji ali brez,” poudarja direktor podjetja Egon Stopar.

Čeprav zaradi odločbe inšpekcije na odlagališču pod Dolgo Poljano ne bi smeli več niti skladiščiti smeti, se v občini in na KSD na to požvižgajo. “Še vedno trdim, da nismo v prekršku,” pravi direktor KSD Egon Stopar.   Foto: Alenka Tratnik
Čeprav zaradi odločbe inšpekcije na odlagališču pod Dolgo Poljano ne bi smeli več niti skladiščiti smeti, se v občini in na KSD na to požvižgajo. “Še vedno trdim, da nismo v prekršku,” pravi direktor KSD Egon Stopar.  Foto: Alenka Tratnik

AJDOVŠČINA > Inšpekcija za okolje in naravo je v začetku julija po pritožbi Ajdovcev javnemu podjetju KSD Ajdovščina še za dva meseca podaljšala možnost skladiščenja ostanka mešanih odpadkov na odlagališču pod Dolgo Poljano. Prepoved skladiščenja pa še vedno velja, in sicer do morebitne pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja. Podjetje bi moralo v tem času pridobiti tudi potrdilo o vpisu v evidenco zbiralcev odpadkov za zbiranje vseh nekomunalnih odpadkov, ki jih prevzema.

Skladiščijo, a po odločbi inšpekcije tega ne bi smeli

Dva meseca sta potekla, KSD pa v tem času ni pridobilo okoljevarstvenega dovoljenja za obdelavo in odstranjevanje odpadkov, kamor po mnenju Inšpekcije sodi tudi ajdovski način skladiščenja odpadkov. Po navedbah direktorja Egona Stoparja je KSD na Inšpekcijo poslala prošnjo za odlog izvršbe odločbe. “Odgovora še nismo prijeli. Pristojni so seznanjeni z vsemi postopki, z vsemi pritožbami in vlogami, ki smo jih oddali v zadnjih štirih letih. Mi bomo nadaljevali skladiščenje ostanka mešanih odpadkov, ker smo prepričani, da je to okoljsko najbolj ustrezen način,” je rekel včeraj z dobršno mero kritike na račun državnih organov in trenutne politike ravnanja z odpadki v državi.

Morebitni odvoz ostanka odpadkov na drugo lokacijo v Sloveniji ali celo čez mejo za zdaj po njegovih besedah ne pride v poštev. “Še vedno trdim, da nismo v prekršku. Če je kdo v prekršku, je tisti, ki v državi zadev ni sposoben urediti,” pravi Stopar in še dodaja: “Če se zadeve ne bodo odvijale skladno z zdravo pametjo in ekološko ter ekonomsko najbolj smiselno, je možen zelo negativen scenarij, ki bo bistveno povečal stroške obdelave in odlaganja odpadkov.”

“Kakšen prekršek? V prekršku je država!”

Tudi ajdovski župan Marjan Poljšak se strinja, da za zdaj odvoz odpadkov ne pride v poštev. “Če bi prišlo do tega, da bi morali voziti odpadke po Sloveniji, se lahko zgodi, da tega ne bomo storili. Prekršek? Kakšen prekršek. V prekršku je država, ki ima neurejeno ravnanje z odpadki. Mi se trudimo in bi radi imeli stvari urejene, v ozadju pa so interesi določenih lobijev, da se smeti iz urejenih odlagališč vozijo po Sloveniji,” je kritičen Poljšak.

Ajdovci še vedno menijo, da bodo uspeli pridobiti tudi okoljevarstveno dovoljenje za odlaganje. Ker ga nimajo, so morali s februarjem na zahtevo Inšpekcije prenehati odlagati smeti. Odlagališče pod Dolgo Poljano ustreza okoljskim standardom, težava je le finančno jamstvo, ki bi ga morali Ajdovci zagotoviti za sanacijo odlagališča po zaprtju. Ajdovci oporekajo načinu in višini izračuna jamstva in so se pritožili na odločbo agencije za okolje. Stopar pojasnjuje, da je drugostopenjski organ na ministrstvu za kmetijstvo in okolje upošteval njihovo pritožbo in njihovo vlogo za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja za odlagališče vrnil v ponovno obravnavo na Agencijo RS za okolje. Na razplet pa še čakajo.

Na Goriškem še čakajo

Medtem pa Komunala Nova Gorica, ki jo je doletel enak ukrep inšpekcije in mešane odpadke iz ožje Goriške oddaja prevzemniku s Ptuja, čaka na izdajo okoljevarstvenega dovoljenja za odlaganje smeti na deponiji v Stari Gori. Hkrati čaka, da ji šest občin dovoli podražiti ravnanje z odpadki

Kdaj bo dovoljenje izdano, je odvisno od tega, ali bo država sosedom odlagališča priznala status stranskih udeležencev v postopku. Dogovori med goriškimi župani pa bo ključno za to, ali bodo tamkajšnji sveti občin kmalu spet odločali o omenjeni podražitvi.

Šempetrski župan Milan Turk je tisti od šestih kolegov, ki se je bolj posvetil oblikovanju novih cen “smeti”. S Komunalo, pravi, so doslej razčistili različna vprašanja. Priznava, da je podražitev ravnanja z odpadki nujna, ker so stroški višji. Toda občine Komunali ne nameravajo priznati vsega, kar je hotela všteti v nove cene. “In izkazalo se je tudi, da je smeti bistveno manj, kot se jih zaračunava,” je povedal Turk. Komunala namreč te storitve obračunava na podlagi pavšalne količine smeti, ki naj bi jo na mesec ustvaril vsak posameznik.

“Komunala nam je konec avgusta poslala elaborat, ki je skladen z uredbo o oblikovanju cen in je tudi sprejemljiv za obravnavo na svetih občin. O njem se je treba resno pogovoriti, ali ga bomo obravnavali na svetih, pa se še nismo uskladili, ker manjka določeno gradivo,” je povedal Turk. Pojasnil je tudi, da predvidena podražitev ne zajema stroškov odvažanja smeti na Ptuj: “Bilo bi tudi čudno, če bi plačevali eno in drugo.”

ALENKA TRATNIK,

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano