Pozimi še brez plavanja v bazenu

Čeprav so ga napovedovali za letošnjo jesen, mestnega kopališča še ne bodo prekrili z balonom. Razlog? Stroški ogrevanja bi bili previsoki, obenem ne bi mogli dovolj ogreti spodnjega bazena, v katerem se rekreira na stotine uporabnikov.

Kot kaže olimpijskega bazena ne bodo prekrivali z balonom, na občini pa preučujejo možnost, da bi postavili manjšega,  pokritega. Kdaj bi se to zgodilo,  bo odvisno od tega, koliko bi stal. Foto: Mitja Marussig
Kot kaže olimpijskega bazena ne bodo prekrivali z balonom, na občini pa preučujejo možnost, da bi postavili manjšega, pokritega. Kdaj bi se to zgodilo, bo odvisno od tega, koliko bi stal. Foto: Mitja Marussig

NOVA GORICA > Na občini sedaj tehtajo, kaj bi se splačalo, v igri je tudi gradnja manjšega pokritega bazena.

“Investiciji se ne bomo odpovedali, naša želja je pokriti bazen, ampak ...” poudarja direktorica občinske uprave Vesna Mikuž. Ta “ampak”, ki se skriva v zgodbi o novogoriškem mestnem bazenu, poganja bojazen, da si bo občina nakopala previsoke stroške. Ne sicer na račun “balona”, s katerim so nameravali jeseni pokriti manjši bazen na odprtem in za katerega bi občina v treh letih plačala skupaj približno 150.000 evrov. “Najcenejša različica bi bila resda pokritje bazena z balonom, problem pa bi nastal pri stroških ogrevanja. Ti bi se zelo povečali, tako da bi nas dolgoročno lahko bolela glava,” pravi Vesna Mikuž.

V enem bi bila voda prehladna

Že samo ogrevanje bi bilo precej drago, obenem pa se pojavlja še dodatna težava. Mestno kopališče ima poleg zunanjih - 50-metrskega olimpijskega in manjšega, otroškega bazena ter tako imenovanega čofotalnika - še manjši notranji zimski bazen, ki ga uporabljajo predvsem za učenje plavanja otrok, različna društva in klubi. Na sezono se tam uči plavanja približno 600 otrok, popoldne pa člani društev z osteoporozo, invalidi in številni drugi. Vodo v slednjem ogrevajo s pomočjo strojnice in kompenzacijskega bazena, ki pa nista primerna oziroma dovolj zmogljiva za ogrevanje še enega, zunanjega pokritega bazena.

“Če bi ogrevali hkrati dva bazena, bi bila voda v enem podhlajena, česar pa si ne smemo dovoliti. Spodnji bazen je namreč zelo dobro obiskan,” pojasnjuje Mikuževa in dodaja, da bi morali, če bodo hoteli z balonom pokriti sedanji zunanji bazen ali pa postaviti novega, pokritega, strojnico nekoliko preurediti. “Zato smo se raje nekoliko ustavili in bomo prej preučili, katera različica bi bila najbolj 'elegantna'. Najprej se moramo dogovoriti o tem, potem pa gremo v naložbo,” pravi direktorica mestne uprave.

Bodo postavili novega?

Ker se je ideja o balonu očitno sfižila, bistveno preveč pa bi stalo tudi, če bi olimpijskega preuredili v zaprtega, se župan Matej Arčon ogreva za tretjo različico: na mestu, kjer je sedaj manjši otroški bazen, bi postavili konstrukcijo, ki bi jo poleti morda lahko tudi odprli, z dvižnim dnom bi globino vode prilagajali uporabnikom. Ogrevali bi ga lahko iz sedanje strojnice. Tako bi zagotovili 25-metrski bazen, ki bi ga lahko tudi pozimi uporabljali vsi, ne le otroci ter člani društev in klubov.

Za zdaj pa še računajo, koliko bi vse to stalo. “Dobro bomo morali razmisliti, kaj narediti,” pravi Vesna Mikuž. Če naložba ne bo predraga, bi se je lahko lotili v letu, dveh, če bodo stroški znašali milijon ali dva, pa se bodo meščani in ostali verjetno še dolgo kopali zgolj poleti ...

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano