Povečevalo za lažje branje

Goriška knjižnica Franceta Bevka je bogatejša za elektronsko povečevalo, ki bo ljudem z okvaro vida omogočilo dostop do tiskanih virov in jim izboljšalo možnosti za vseživljenjsko učenje.

Elektronsko povečevalo je v bistvu digitalna kamera z zelo močnim zoomom. Zato je uporabno tudi za skeniranje ...
Elektronsko povečevalo je v bistvu digitalna kamera z zelo močnim zoomom. Zato je uporabno tudi za skeniranje ... 

NOVA GORICA> Aparat ClearNote+, njegovo uporabo so ob včerajšnji predstavitvi tudi praktično prikazali, je Goriška knjižnica prva v Sloveniji kupila s pomočjo podjetja Spin, uvoznika pripomočkov za slepe in slabovidne.

“Nova pridobitev je sodobno elektronsko povečevalo, ki pride prav ljudem z različnimi okvarami vida. Omogoča povečevanje in zmanjševanje svetlobe ali kontrasta, zoomiranje, zrcaljenje in izbiro barvnih kombinacij v primeru barvne slepote, pa tudi zajemanje zaslonskih slik za shranjevanje v elektronski obliki,” je povedal Vasja Simčič iz Spina. Zbranim je predstavil aparaturo.

Novost v slovenskih knjižnicah

“V drugih knjižnicah se drugače prilagajajo potrebam slabovidnih, recimo tako, da kupujejo knjige z večjim tiskom. Naša pa je, kolikor vem, prva tovrstna naprava, ki slabovidnim omogoča branje, tudi če knjige nimajo velikih črk,” je povedal direktor knjižnice Boris Jukić. Pojasnil je še, da so ob pomoči uvoznika za novost odšteli slabih 3000 evrov. Aparatura, ki bo nameščena v prvem nadstropju knjižnice, pa je dobrodošla tudi zato, ker z zmogljivo kamero omogoča elegantno skeniranje, saj se v običajnem skenerju kvarita tisk in papir.

“S tem pripomočkom bodo naši člani v knjižnici lahko prebrali določeno dokumentacijo. Gre za nov kamenček v mozaiku našega dela, v okviru katerega se trudimo, da bi pridobili čim več pripomočkov za normalno komuniciranje,” je pojasnil Igor Miljavec, predsednik novogoriškega medobčinskega društva slepih in slabovidnih, ki združuje 230 članov z vse severne Primorske.

Povedal je tudi, da povečevalo koristi le slabovidnim, slepi pa imajo na voljo t.i. breilovo vrstico. Lani so v društvu dobili prenosno breilovo vrstico za uporabo računalnika, ki njihovim članom služi tudi ob obisku knjižnice.

Šole take opreme nimajo

“Obvestili smo ravnatelje vseh šol, da pripeljejo otroke to pogledat, saj je v šoli veliko slabovidnih otrok, ki so zdaj integrirani v običajni pouk. Šole te opreme nimajo, ker nimajo denarja, da bi jo kupile, starši jo otrokom velikokrat kupijo sami, da se otrok sploh lahko uči. To je minimum,“ je o uporabnosti aparature povedala Lilijana Brajlih, vodja izobraževanja v podjetju Spin.

NACE NOVAK


Najbolj brano