Posoški župani: Ne prekinjajte popotresne obnove

Trije posoški župani, bovški Siniša Germovšek, kobariški Darjo Hauptman in tolminski Uroš Brežan, ter idrijski župan Bojan Sever pozivajo slovensko vlado, naj ne prekinja popotresne obnove. Za 14 odprtih gradbišč, kjer trenutno poteka obnova, bi letos potrebovali le 800.000 evrov, novih pogodb za začetek sanacije pa ne bodo podpisovali.

Bovški župan Siniša Germovšek
Bovški župan Siniša Germovšek 

BOVEC > Germovšek je na današnji novinarski konferenci povedal, da investitorji, torej lastniki stavb niso dobili s strani države še nikakršnih dopisov oziroma odločb o prekinitvi gradnje. To bi namreč pomenilo, da se na podlagi pogodb, ki so jih tripartitno sklenili pred začetkom obnove, lahko iščejo svoje pravice celo s sodnimi postopki.

"Doslej niso dobili še nobenih pisnih obrazložitev, vendar so gradbeni delavci že pred časom zapustili gradbišča. Ta so v različnih fazah gradnje, vendar se bo na vseh v času mirovanja delala škoda," je povedal bovški župan.

Germovšek: Ljudje državi ne zaupajo več

Po Germovškovih besedah so ljudje razočarani, državi in njenim obljubam pa ne zaupajo več. Mnogi med njimi so vzeli posojila in tako zagotovili svoj del pokritja stroškov gradnje, zdaj pa ga morajo odplačevati, ob tem pa ne vedo, kdaj se bodo ponovno lahko vselili v svoje stanovanjske objekte, je še dodal bovški župan.

Občine so želele svojim občanom pomagati, zato so ta predlog že posredovale pristojnemu ministrstvu za kmetijstvo in okolje. Po besedah tolminskega župana Uroša Brežana bi v letošnjem letu občine zagotovile potreben denar za dokončanje začetih obnov, ministrstvo pa bi jim denar vrnilo iz sredstev popotresne obnove v prihodnjem letu. Vendar odziva na njihov predlog ni, saj na okoljskem ministrstvu ne uspejo pripraviti niti osnutka pogodbe za realizacijo tega predloga, je pojasnil.

"Naših ljudi ne moremo pustiti samih v nesreči. Stali jim bomo ob strani, pa čeprav se bomo morale občine za dokončanje začetih gradbenih del zadolžiti," je bil še jasen Germovšek.

Na obnovo čakajo tisti objekti, ki so na seznam bili dodani naknadno

Deset let po julijskem potresu, ki je povzročil škodo tudi na že obnovljenih objektih po velikonočnem potresu leta 1998, je še vedno potrebno obnoviti več stanovanjskih objektov.

Vodja državne tehnične pisarne Mitja Pekeč je povedal, da na obnovo čakajo predvsem tisti objekti, ki so bili na seznam za obnovo dodani naknadno, kjer je bilo več lastnikov in zato potrebnih več soglasij, ali so lahko šele sedaj zagotovili dovolj denarja za pokritje svojega dela. Prioritetno listo za obnovo so sestavljali na pristojnem ministrstvu in zato nanjo iz lokalnega okolja niso imeli veliko vpliva.

Prisotni investitorji na današnji novinarski konferenci pa so z grenkobo opozorili na to, da bi lahko imeli lastniki stanovanjski stavb prednost pred obnovami dvoran, cerkva in planinskih koč, saj so nekateri med njimi že vse od potresa dalje v nadomestnih stanovanjih.

Kot kaže, bo tako še nekaj časa, saj Pekeč po navodilu z ministrstva ne sme podpisovati novih pogodb za začetek obnove, čeprav so lastniki že pridobili ustrezno gradbeno dovoljenje. Po besedah načelnika upravne enote v Tolminu Zdravka Likarja, imajo trenutno v postopku 34 prošenj za pridobitev gradbenega dovoljenja in 38 prošenj za pridobitev uporabnega dovoljenja za objekte iz popotresne obnove.

STA


Najbolj brano