Ponosni na pevce in športnike

V sklopu praznika občine Renče-Vogorsko so sinoči na slavnostni seji občinskega sveta podelili tri občinske plakete. Prislužili so si jih Moški pevski zbor Lijak 1883 Vogrsko, Športno društvo Partizan Renče in Jožef Lovec iz Bukovice.

Jožef Lovec
Jožef Lovec 

RENČE-VOGRSKO>“Občinsko priznanje je velikega pomena, to je nagrada za vsa leta delovanja. Naš zbor je namreč drugi najstarejši zbor z neprekinjenim delovanjem v Sloveniji. S slavnostnim koncertom, ki bo 5. maja v dvorcu Vogrsko, bomo obeležili 130-letnico delovanja,” poudarja predsednik Moškega pevskega zbora Lijak 1883 Vogrsko Valter Gorjan.

Da zbor deluje že 130 let, potrjujejo fotografija pevcev iz leta 1884 in pričevanja starejših domačinov, da je ob nastanku fotografije deloval že eno leto. Za ustanovitelja vogrinskega pevskega zbora veljata brata Anton in Jožef Žižmond, ki sta k petju pritegnila še pet mladih sovaščanov. To so bili zametki kulturnega delovanja na vasi. Med prvo in drugo svetovno vojno so se vogrinski pevci srečevali na skrivaj in tako tudi v težkih časih ohranjali slovensko pesem in kulturo petja na Vogrskem.

Zbor je skozi zgodovino sodeloval na številnih prireditvah. Med pomembnejšimi je nastop na veliki manifestaciji v Trstu leta 1946, kjer so zapeli v združenem zboru, ki je štel kar 7000 pevcev. Sodelovali so na praznovanju ob ustanovitvi slovenske vlade v Ajdovščini ter na ljudskem zborovanju na Okroglici leta 1953. Med večje uspehe štejejo tudi sodelovanje na vseh revijah Primorska poje. Nastopajo na prireditvah v vasi in občini, ohranjajo tradicijo martinovanja in pustovanja, sodelujejo pri tradicionalni furengi in postavljanju mlaja, vsako leto organizirajo tradicionalni Gotardov koncert. V vseh teh letih delovanja so se zvrstili številni pevovodje, vogrinsko zborovsko petje pa je posebej zaznamoval Branko Marvin, ki je zbor vodil kar 30 let. Zadnje leto pevci pojejo pod vodstvom domačinke Barbare Šinigoj.

Vadba za vse generacije

“Nagrada, podeljena na slavnostni seji občine Renče-Vogrsko, je zame presenečenje, saj o tem, da bi jo prejeli, nisem niti razmišljal. Meni, in mislim, da tudi ostalim članom društva, pomeni potrditev, da delamo v pravi smeri. Spekter našega dela je zelo širok, saj pokrivamo vadbo za vse generacije. Naši najmlajši člani so komaj dobro shodili, najstarejša aktivna članica pa šteje že 76 pomladi,” pravi Igor Ferjančič, predsednik Športnega društva Partizan Renče.

Športno društvo neprekinjeno deluje že od leta 1946. Že od prvih dni v športnem duhu usposablja, vzgaja in uči otroke, mladino in odrasle. Tekmovalni dosežki domačih športnikov ga uvrščajo v sam vrh slovenske gimnastike in tudi letos je prejelo nagrado za tretje najuspešnejše gimnastično društvo v državi. V programu društva, ki šteje več kot 200 članov in ima šest trenerjev ter 25 vaditeljev, so športna vzgoja za cicibane od tretjega leta dalje, športna gimnastika za starejše deklice in dečke, mladinke in mladince ter članice in člane, organizirajo pa tudi rekreativno fizioterapijo, pohodništvo, kajakaštvo in rekreacijo za odrasle.

Pripravljajo tudi tekme, športno rekreativna srečanja in akademije. Odprto prvenstvo Renč v skokih z male prožne ponjave bo letos že osemnajsto po vrsti, peto leto zapored bodo izpeljali državno prvenstvo v orodni gimnastiki. Vsako leto organizirajo pohod na Trstelj, na tradicionalni novoletni gimnastični akademiji pa gostijo najuspešnejše članice in člane slovenske reprezentance. V zadnjih letih organizirajo vadbo za otroke med poletnimi počitnicami in plavalni tečaj.

Skrb za ohranjanje narodne pesmi

“Priznanja nisem pričakoval, se ga pa zelo veselim. Veliko smo se trudili za ohranjanje narodne pesmi,” pravi 76-letni nagrajenec Jožef Lovec iz Bukovice. Že od leta 1960 aktivno sodeluje pri oblikovanju kulturnega dogajanja v krajevni skupnosti Bukovica-Volčja Draga. Takrat je namreč prevzel vodenje Župnijskega mešanega pevskega zbora, hkrati je postal tudi organist v domači cerkvi. To delo vestno in srčno opravlja že 53 let.

Leta 1963 je začel voditi Prosvetno društvo Triglav. V okviru tega društva je najprej vodil Mešani pevski zbor Triglav, iz katerega sta nastala še ženski in moški pevski zbor. Zbori so nastopali doma in v zamejstvu, njihove glasove so med drugim slišali na prireditvah Primorska poje, Ceciljanka in Goriški zbori pojo, predstavljali so se tudi na pevskem taboru v Šentvidu pri Stični.

“Iz tega obdobja imam zelo lepe spomine, v ospredju je bilo druženje, bili so drugačni časi ...” se z nostalgijo spominja Jožef Lovec. Župnijski mešani pevski zbor pod njegovim vodstvom še danes poje pri vsaki maši v vasi.

ALENKA OŽBOT


Najbolj brano