Pomoč za žrtve mobinga

V prostorih sindikata SKEI na novogoriški železniški postaji so včeraj odprli prvo info točko za preprečevanje nasilja na delovnem mestu (mobinga) na Goriškem in v Sloveniji. V njej bodo žrtvam mobinga pomagali z informiranjem o tem, kako ukrepati in preprečiti to vrsto nasilja, ki pušča posledice na zdravju ljudi, poslabša blaginjo družbe in znižuje gospodarsko rast.

Prva info točka za preprečevanje nasilja na delovnem mestu v 
Sloveniji je včeraj odprla vrata na novogoriški železniški postaji. Foto: Nace Novak
Prva info točka za preprečevanje nasilja na delovnem mestu v Sloveniji je včeraj odprla vrata na novogoriški železniški postaji. Foto: Nace Novak

NOVA GORICA > Do ideje za odprtje info točke so prišli v neformalni skupini Goričanka.si, kjer so pred enim letom organizirali posvet o mobingu. V sodelovanju z Društvom Notranja pot in ob podpori mestne občine in sindikata SKEI je ta včeraj zaživela v prostorih omenjenega sindikata na novogoriški železniški postaji.

“Za začetek bomo tista prva točka, na katero se lahko oseba obrne, da ugotovi, ali je to, kar se ji dogaja, mobing, ali ne. Imamo izkušenega svetovalca, ki bo osebi prisluhnil, potem pa podal nasvete o tem, kaj lahko žrtev mobinga naredi, kam naj se obrne, kateri so naslednji koraki,” je povedala Vanja Nardin Ukmar, idejna vodja skupine Goričanka.si.

Vanja Nardin Ukmar

Goričanka.si

“Imamo izkušenega svetovalca, ki bo osebi prisluhnil, potem pa podal nasvete o tem, kaj lahko žrtev mobinga naredi, kam naj se obrne, kateri so naslednji koraki.”

Žrtve najpogosteje sposobni, ki mislijo s svojo glavo

Pojasnila je tudi, da svežih podatkov o razsežnosti mobinga pri nas ni. Zadnja raziskava, ki jo je izvedel klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa leta 2008, pa je pokazala, da je vsak deseti Slovenec žrtev trpinčenja na delovnem mestu, da so za 60 do 80 odstotkov vseh primerov mobinga krivi nadrejeni, da je največ mobinga med ženskami, najpogosteje pa se tovrstno nasilje na delovnem mestu izvaja nad sposobnimi, uspešnimi in izobraženimi posamezniki, ki mislijo s svojo glavo.

“Vidim, da imajo lahko zaposleni, ki niso sindikalno organizirani oziroma nimajo sindikata v podjetju, velike težave z mobingom. Največkrat se zaradi pomanjkanja informacij odločijo napačno in zapustijo družbo, a to ni prav, ker mobing ostane,” je povedal Vojko Fon, sekretar regijske organizacije SKEI Posočje, ki bo prostovoljno nudil pomoč tistim, ki bodo prišli po informacije oziroma nasvet.

Zakonodajo imamo, a se mobing vseeno širi

Fon je omenil tudi, da je vodenje dnevnika o mobingu edini dokaz, s katerim je mogoče na sodišču dokazovati, da je šlo za trpinčenje na delovnem mestu, pa tudi, da se na sodišču reši malo primerov, odškodnine pa so nizke.

Čeprav imamo v Sloveniji že dobrih deset let sprejeto zakonodajo za preprečevanje in omejevanje mobinga, po tem zakonu pa so v podjetjih predvideni zaupniki za preprečevanje mobinga, se ta še vedno dogaja in se širi, je še pojasnila Nardin Ukmarjeva in dodala, da nameravajo v letošnjem letu organizirati tudi izobraževanje za pooblaščence za mobing v podjetjih.

“Če se bo na podlagi delovanja info točke izkazalo, da je ta pojav v občini pereč, bomo pristopili k nadaljnjim korakom,” je ob odprtju info točke povedala podžupanja Elena Zavadlav Ušaj.

Info točka deluje na Kolodvorski 8 po principu predhodne najave na elektronski naslov mobing.ng@gmail.com oziroma telefonsko številko 041/954-784.


Najbolj brano