Po novem bo vloge sprejemala občina

Ajdovskim občanom se obeta nekaj novosti pri uveljavljanju občinskih socialnih pomoči. Bistvena je, da bo o tovrstnih prošnjah poslej odločala občina in ne več center za socialno delo. V občinski upravi pričakujejo, da bodo upravičenci hitreje dobili denar.

Center za socialno delo v Ajdovščini ne bo več pravi naslov za pridobitev občinskih socialnih pomoči. Te prošnje bo po novem sprejemala občina.
Center za socialno delo v Ajdovščini ne bo več pravi naslov za pridobitev občinskih socialnih pomoči. Te prošnje bo po novem sprejemala občina. 

AJDOVŠČINA > Ajdovski svetniki bodo danes razpravljali o novem občinskem odloku o socialnih in drugih pomočeh. V prvi vrsti gre za enkratno denarno pomoč, odlok pa ureja tudi doplačilo za tako imenovane nadomestne oblike bivanja in oskrbe zunaj mreže javne službe ter plačilo pogrebnih stroškov.

Hitreje naj bi šlo

Kot pojasnjuje Jerica Stibilj iz občinske uprave, je največ novosti povezanih s spremembo zakonodaje. Ključno za prosilce pomoči pa je, da bo o njihovih vlogah poslej odločala občina (in vodila vse postopke), ne pa več center za socialno delo. Kot še dodaja Stibiljeva, ocenjujejo, da bodo postopki za občane hitrejši. Predvidevajo pa, da bo novi odlok začel veljati poleti.

Glede na dosedanje izkušnje je druga polovica leta sicer tudi čas, ko se število prošenj, ki jih po novem obravnava občina, poveča. Tedaj namreč ljudje že izkoristijo državne pomoči po zakonu o socialnih in varstvenih prejemkih.

Prošenj vedno več

Po podatkih Stibiljeve so lani za dodelitev občinske socialne pomoči prejeli 96 vlog in za to porabili dobrih 21.000 evrov proračunskega denarja. Letos do maja so pomoč izplačali 15 prosilcem, v proračunu pa so za te namene rezervirali 22.000 evrov. “Če bodo potrebe večje, bo treba tudi znesek ustrezno povišati. Kriza se zelo pozna. Leta 2008 smo prejeli 34 prošenj, leto kasneje 63, v letu 2010 in lani že 96”, še pojasnjuje Stibiljeva.

Otrokom nočejo naložiti bremen

Prosilcev za državne pomoči ljudem v socialni stiki pa je na Ajdovskem še veliko več. Na tamkajšnjem centru za socialno so po zgoraj omenjenem zakonu letos do 21. maja odločili o 503 vlogah za redno in 246 vlogah za izredno denarno pomoč. V tem obdobju so skupaj prejeli 1169 vlog, v to številko pa so po novem všteti tudi državne pokojnine in varstveni dodatki.

Na centru ob tem opozarjajo, da se občani množično odpovedujejo pravici do varstvenega dodatka in pravici do preoblikovane denarne pomoči iz državne pokojnine. Kajti svojih otrok ne želijo obremeniti z dogovorom o preživljanju, kar je pogoj za pridobitev varstvenega dodatka, ali pristati na to, da bodo otroci po njihovi smrti v postopku dedovanja vračali dolg.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano