Plačali bi 30.000 evrov, da naredijo konec mučni zgodbi

Kot kaže se bo mučna zgodba z javnimi zemljišči, ki so v zemljiški knjigi vpisana kot last SGP Gorica, končala tudi v Šempetru. Občina se namreč namerava s podjetjem poravnati. Ker je spornih zemljišč manj, jo bo to stalo bistveno manj kot novogoriško, in sicer “le” 30.000 evrov.

Občina bi v Podmarku dobila lastninsko in stavbno pravico na javnih površinah, o kotlovnici pa se bo s SGP Gorica pravdala naprej. Lastništvo slednje medtem uveljavljajo tudi lastniki stanovanj v blokih ... Foto: Leo Caharija
Občina bi v Podmarku dobila lastninsko in stavbno pravico na javnih površinah, o kotlovnici pa se bo s SGP Gorica pravdala naprej. Lastništvo slednje medtem uveljavljajo tudi lastniki stanovanj v blokih ... Foto: Leo Caharija

ŠEMPETER > Sodni spori okrog javnih zemljišč, na katerih je bilo kot lastnik v zemljiški knjigi vpisano podjetje SGP Gorica, so dolga leta odmevali predvsem v novogoriški občini. Tam so se s podjetjem, ki je v likvidaciji, naposled lani sodno poravnali in za to, da je občina postala tudi formalna lastnica, plačali skoraj tri milijone evrov.

Za kotlovnico se medtem še vedno borijo tudi lastniki stanovanj v blokih v Podmarku, ki v nepravdnem postopku uveljavljajo, da je parcela, kjer stoji kotlovnica, pripadajoče zemljišče k blokom na podlagi Zakona o vzpostavitvi etažne lastnine.

Za 30.000 evrov se rešijo spora

V senci novogoriške zgodbe so ostali sodni spori o javnih zemljiščih v Šempetru. Tam je teh zemljišč bistveno manj, zanje pa se je, enako kot novogoriška, pravdala tudi Občina Šempeter-Vrtojba. Tudi ti sodni spori pa se bodo, kot kaže, kmalu končali. Ne vsi, sicer, a glavnina. Župan Milan Turk namreč predlaga delno sodno poravnavo s SGP Gorica in družbo Perota, po kateri bi občina za skupno odškodnino 30.000 evrov pridobila lastninsko pravico na zelenicah, cestah in poteh ter javni infrastrukturi v naseljih V Mlinu in Podmark ter na parkirišču v naselju v Mlinu.

Za to bi družbi plačala SGP Gorica plačala 10.000 evrov, družbi Perota pa še 20.000 evrov, s čimer bi na zemljiščih občina pridobila tudi stavbno pravico. “Odškodnino smo pripravljeni plačati, da se konča spor. To je smiselno, saj je vprašanje, kakšen bi bil izid na sodišču in koliko časa bi trajalo. Vrednost teh nepremičnin je bistveno večja, poleg tega so zadeve precej neurejene,” pojasnjuje Turk.

“Odškodnino smo pripravljeni plačati, da se konča spor. To je smiselno, saj je vprašanje, kakšen bi bil izid na sodišču in koliko časa bi trajalo. Vrednost teh nepremičnin je bistveno večja.”

Bistvena je stavbna pravica

Stanovalci v Podmarku so sicer v drugem postopku že pridobili lastninsko pravico za pripadajoča zemljišča k stanovanjskim blokom. Torej tudi za parkirišča in zelenice. Zakaj bi torej občina družbama SGP Gorica in Perota sploh plačevala odškodnino?

“V Podmarku je bistveno stavbna pravica. Problem ne bi nastal toliko za občino, kolikor za stanovalce. V Podmarku ne bi mogli urejati dvosmernega prometa, parkiranja pod kotom 45 stopinj in podobno,” Turk razlaga, kako se bodo s plačilom odškodnine izogniti morebitnim težavam. Ker spor med občino in SGP Gorica še ni končan, se ljudje ne morejo vpisati v zemljiško knjigo kot lastniki, pravdanje okrog stavbne pravice pa je še bistveno bolj negotovo kot okrog lastninske.

Se pa občina in SGP Gorica v likvidaciji nista uspela poravnati glede kotlovnice v Podmarku. “Za kotlovnico so hoteli bistveno previsoko odškodnino, zato pravda ostaja,” pojasnjuje župan.

O tem, ali naj potrdijo poravnavo, s katero bi zaprli precejšen del mučne zgodbe z javnimi zemljišči, ki se vleče že leta in leta, se bodo občinski svetniki odločali prihodnji četrtek.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano