Panthera bo le dobila svoje gnezdo

Proti koncu letošnje pomladi bodo na goriškem letališču vendarle začeli graditi novo proizvodno halo družbe Pipistrel. V njej naj bi zaposlitev dobilo približno 200 ljudi, ki bodo izdelovali v glavnem novo štirisedežno letalo Panthera. V povprečju eno na dan.

Direktor podjetja Pipistrel Ivo Boscarol (levo) med podpisom pogodbe za gradnjo nove hale v Gorici
Direktor podjetja Pipistrel Ivo Boscarol (levo) med podpisom pogodbe za gradnjo nove hale v Gorici 

AJDOVŠČINA > Ker Slovenija z ZDA nima podpisanega bilateralnega sporazuma o varnosti letalskega prometa, Italija pa, so v družbi Pipistrel že pred štirimi leti ustanovili hčerinsko družbo Pipistrel LSA srl s sedežem v Gorici, da bi lahko svoja letala izvažali tudi neposredno v Ameriko.

Onkraj meje so naleteli na veliko posluha, tako so prejeli tudi dolgoročno koncesijo za tri hektarje veliko zemljišče na goriškem letališču za izgradnjo nove proizvodne hale. Potem pa so se začele težave, saj je bilo treba s terena v skladu z italijansko zakonodajo najprej odstraniti vsa neeksplodirana sredstva iz prve svetovne vojne.

Ko so začeli z gradnjo temeljev za halo, so naleteli še na večje količine odpadnega azbesta, kar je tudi zahtevalo strokovno odstranitev. Vse to je proces gradnje zamaknilo za več kot leto in pol in podražilo naložbo za okoli 600.000 evrov.

Prva faza do konca leta

Celotna naložba bo vredna osem milijonov evrov, z gradbenimi deli pa bodo na goriškem letališču začeli konec pomladi.

Sledil je še cel kup birokratskih ovir, ki pa so jih v Pipistrelu ob podpori lokalnih skupnosti, pokrajinskih institucij in italijanske letalske zveze uspešno premagali in vendarle prejeli vsa dovoljenja in soglasja za začetek gradnje.

Prejšnji teden so tako podpisali dve pogodbi z izvajalci gradbenih del za postavitev 10.000 kvadratnih metrov velike proizvodne hale. Celotna naložba bo vredna osem milijonov evrov, z gradbenimi deli pa bodo na goriškem letališču začeli konec pomladi.

Prva faza, ki predvideva izgradnjo 6000 kvadratnih metrov proizvodnih prostorov za novo štirisedežno letalo Panthera, bo po načrtih zaključena do konca letošnjega leta, njena vrednost pa znaša pet milijonov evrov. Drugi del hale, ki bo služil kot hangar in servisno območje, pa bo končan v prihodnjih letih.

Panthera serijsko v letu 2016

Ko bo proizvodna hala končana, bo v njej zaposlenih približno 200 delavcev, ki bodo v povprečju naredili eno letalo na dan. V glavnem model Panthera, s proizvodnjo katerega nameravajo začeti leta 2016, pa tudi celoten program letal za ZDA, česar v Sloveniji ne morejo. Nova pridobitev bo za Pipistrel dobrodošla tudi zato, ker je na goriškem letališču manj vetrovno kot v Ajdovščini, kjer je burja približno sto dni na leto premočna za letenje.

NACE NOVAK


Najbolj brano