Pač živijo “po starem”

“Žled bi lahko bil še hujši, lahko bi doživeli kaj drugega hudega, a je že zdaj odpovedala vsa sodobna tehnologija,” je ugotavljal Jože Šuligoj iz Srednjega Lokovca, ko smo se ustavili v tem “centru” male, vendar razpotegnjene hribovske vasi, ujete v led. Vse to je ljudem te dni postalo vsakdanjik.

 Včeraj elektrike ni bilo niti v Čepovanu in okolici, kot že prej telefona ne. Interneta žled ni vzel.    Foto: Ambrož Sardoč
Včeraj elektrike ni bilo niti v Čepovanu in okolici, kot že prej telefona ne. Interneta žled ni vzel.  Foto: Ambrož Sardoč

LOKOVEC, ČEPOVAN > Za Lokovčane in Čepovance se je peti dan sobivanja z ledom začel tako kot pretekli štirje: čez noč se je na drevesih in daljnovodih nabral nov žled, nekatere ceste so spet zaprla podrta drevesa. “Cesto od Lokovca do Banjšic smo domačini, kooperanti CPG, držali odprto. Nisem le plužil, ampak tudi žagal drevesa, jih vlekel z vitlom ... In vsak dan je isto, 117 kilometrov na dan, pa od jutra do večera. Hkrati še telefoni ne delujejo in smo kot bosi. Vsi, ki skrbimo za ceste, se zato dobimo zjutraj pri meni v garaži in se dogovorimo, kaj bo kdo delal,” nam je pojasnillokovški“cestar”Tomaž Šuligoj.

Včeraj smo ga ujeli na delu, ko smo bili na poti v Srednji Lokovec. In tam so domačini potrdili, da se vsaj oni, v jedru razpotegnjene vasi, lahko vse te dni za silo peljejo v dolino, kar ne velja za ves Lokovec. Hkrati niso bili ves čas brez elektrike. “Imeli smo jo s prekinitvami, od sinoči pa je ni,” je dejal Jože Šuligoj. Tudi oskrba z vodo lahko zato zastane, a za zdaj ni. “Seveda smo varčni,” je poudaril Stojan Vončina, ki je ob našem obisku čistil sneg pred hišo. Dodal je, da imajo hiše tudi vodnjake, če bi bilo treba, “pa bi sneg topili,” je dodal Šuligoj.

Pravzaprav nista bila videti zelo zaskrbljena zaradi izrednih razmer, ali pa sta tega, da ostane Lokovec kdaj brez ceste in določenih tehnologij, vajena. Ko so se jima nato na trgu sredi zaselka pridružili sovaščani, so družno ugotavljali, da so že doživljali žled, zelo visok sneg, da bi lahko bil veliko hujši mraz ... “Lahko bi bilo še kaj hujšega, že zdaj pa je vsa tehnologija šla v maloro,” je sklenil Šuligoj.

Tudi zato so zbrani družno menili, da je pač dobro imeti peči na drva, zaloge hrane, biti pripravljen na zimo. Seveda pa se povratka električnega toka, ki ga včeraj niso imeli, kot ga dopoldne tudi v Čepovanu ni bilo, ne bi branili.

In opazili smo lahko izraz veselja, ko se je med našim postankom po treh dneh v vas vrnila druga tehnologija: signal mobilne telefonije!

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano