Ovadbe letijo sem in tja, turizem pa hira

Ker je višje delovno in socialno sodišče ugodilo pritožbi prejšnje direktorice Alenke Čopi glede izbora sedanje direktorice Cecilije Ostan, so v Lokalni turistični organizaciji (LTO) Bovec morali ponoviti razpis. Iztekel se je včeraj.

Cecilija Ostan
Cecilija Ostan 

BOVEC >Alenka Čopi se je prijavila, Cecilija Ostan pa ne. V LTO si, predvsem zaradi krize, ki je posledica zaprtega smučišča Kanin, želijo preverjenega, ambicioznega in strokovnega direktorja, ki se bo znal spoprijeti z zahtevnimi izzivi.

“Razpis smo morali izvesti v sicer zelo neugodnem času, ko se je treba s polno paro pripravljati na spomladansko in poletno sezono. Časi so po mrtvi zimski sezoni težki, kljub temu upamo, da bodo morda izziv za mladega ambicioznega človeka, čeprav vemo, da v javnih zavodih ni visokih plač,” si vsemu navkljub obeta predsednik sveta LTO Bovec Marko Vidič.

Kot pravi, so v tem mandatu uspeli večinoma počistiti težave iz prejšnjega, po katerem so ostali številni neplačani računi. “V minulih dveh letih smo v urejanje zadev za nazaj vložili ogromno energije in časa. Potrdili smo finančni in poslovni program za letošnje leto. Zdaj je vse v glavnem urejeno,” pravi.

Nov direktor LTO Bovec bo postavljen pred mnogo izzivov. Ker kaninsko smučišče ne obratuje, je upad nočitev v januarju in februarju približno 85-odstoten. V hotelu Kanin razmišljajo o kriznem planu z možnostjo zaprtja. Hotel Alp so že zaprli do nadaljnjega. Nov direktor LTO bi moral vsaj z idejami takoj sodelovati v projektu zagona kaninske žičnice v poletnem času, potem pa bi vsi skupaj morali najti način, kako z obratovanjem žičnice in naložbami naprej. Veliko nalog pri urejanju infrastrukture bo treba opraviti tudi poleti, zlasti je treba urediti kolesarske steze in dostope do Soče.

Različni sodbi

Alenka Čopi je sicer na razpisu v letu 2011 edina izpolnjevala vse pogoje, a v svetu zavoda LTO ni dobila niti enega glasu, medtem ko je Cecilijo Ostan podprlo sedem od desetih prisotnih članov sveta. “Takrat se je sicer pojavilo vprašanje, ali vodstvene izkušnje Ostanove zadoščajo. Ker ni bilo pravne prakse, smo se odločili, da izpolnjuje pogoje,” pojasnjuje Vidič. Delovno in socialno sodišče ji je na nižji stopnji priznalo vodstvene izkušnje, višje pa ne. Ceciliji Ostan se odločitev slednjega ne zdi logična.

”Odločitev na prvi stopnji se je osredotočila na vsebino del in mi priznavala vsebinske delovne izkušnje s področja turizma, ki sem jih opravljala na občini, medtem ko je vodstvene in vodilne izkušnje, ki sem jih pridobila kot s.p., zanemarilo, češ da niso bile vrednostno primerljive s poslovanjem LTO,” pojasnjuje.

Kot pravi, je višje sodišče nato presojalo samo delo na občini in ugotovilo, da formalno ni zasedala vodstvenega ali vodilnega mesta.

“Menim, da v primeru, ko sodišče gleda le formalno izpolnjevanje, bi mi vsekakor moralo upoštevati vodstvene in vodilne delovne izkušnje kot s.p., saj se v nasprotnem primeru tudi višje sodišče spušča v vsebino, od katere pa se glede dela na občini distancira. Odločitev je treba upoštevati, pritožbe ne zaustavijo razpisa. Ker mi na občini ne bodo v nedogled podaljševali mirovanja delovnega mesta, se na aktualni razpis nisem prijavila.”

Če novega direktorja ne bodo izbrali, bodo na občini počakali, da Ostanovi poteče mandat v.d. direktorice. Tako se je odločil župan Siniša Germovšek, ki meni, da razpis iz leta 2011 zagotovo ni bil prirejen, da je bil korekten, saj so bili stalno zraven odvetniki. Sodišče je tudi po njegovem mnenju odločalo na podlagi formalnosti.

“Delali so brez moje vednosti”

Vzporedno razčiščujejo še dogajanje v prejšnjem mandatu, ko je LTO vodila Čopijeva. Revizija, ki jo je ob prevzemu funkcije zahtevala Ostanova, je potrdila številne napake in nedoslednosti v poslovanju. LTO je zato Alenko Čopi ovadil. Čopijeva pa temu oporeka s pojasnilom, da je bila že od konca decembra 2010 praktično “odrezana” od poslovanja v LTO: “Vse so počeli v mojem imenu in brez moje vednosti, od plačevanja računov do poročil, upravljanja z dokumentacijo in ostalega. O tem sem obveščala Občino Bovec, ki je ustanovitelj in financer javnega zavoda LTO, pa kot kaže je vseeno, kako se z denarjem razpolaga ter kako nezakonito delo poteka. Bila sem trn v peti zaradi mojega načina dela, ki je samo strokovno.”

Takratni predsednik sveta LTO Adis Hrovat pravi, da je Čopijeva tudi proti njemu vložila ovadbo zaradi šikaniranja, vendar jo je tožilstvo zavrnilo: “V takratnih kriznih razmerah v poslovanju smo se posvetovali z odvetniki in svet zavoda me je pooblastil, da rešujem zadeve in da plačujem račune. Vzpostavil sem transparentno poslovanje.”

Kakorkoli, zadeve s poslovanjem za nazaj preiskuje policija. Izsledkov še ni. V prejšnjem mandatu naj bi prekoračili proračun LTO za tretjino, zaradi številnih neplačanih računov so upniki grozili, bilo je mnogo neprijetnosti. Še vedno ostaja nerešen dolg skoraj 50.000 evrov do Euroinvesta v projektu Dolina navdiha.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano