Otrok je predlagal, odrasli so prisluhnili

Pred kratkim odprti dirt kolesarski park v Livku je v več pogledih posebnost. Zaradi izdelave izključno iz naravnih materialov in razgledov na hribovje je med najlepšimi od desetih tovrstnih BMX parkov v Sloveniji. Idejo zanj je dal otrok, odrasli pa so hitro prisluhnili, kar tudi ni pogosto. V teh dneh poligon že obiskujejo kolesarji iz doline in turisti. Obeta, da bo postal turistična vaba na Livškem.

LIVEK > Trinajstletni Matic Berginc je v svoji generaciji med najuspešnejšimi tekači v Sloveniji, poleg tega pa tudi rad kolesari po Matajurju nad Livkom. “Ko sem se skupaj s prijatelji domislil, da bi v Livku uredili dirt park, ki bi bil domačinom v veselje in bi vabil tudi mladino iz doline, sem kobariško županjo Darjo Hauptman prek facebooka vprašal, ali je to možno. Takoj mi je odgovorila, da je, samo z zemljiščem naj uredimo. Odstopila ga je agrarna skupnost, na pomoč je prišla krajevna skupnost in posamezniki. V enem letu je bil park narejen, “ nam je kot odrasel razlagal Matic.

Ko smo njegovega očeta Igorja hoteli vprašati, koliko je bilo treba odšteti za ureditev parka, je Matic kar sam povedal, da je naložba stala skoraj dva tisoč evrov in veliko je bilo udarniškega dela. Kot pravi najstnik, je na Livškem najmanj pet kolesarskih navdušencev, ki se preizkušajo v spustu in različnih akrobacijah in so vsi pomagali pri urejanju parka. Na pogovoru z županjo pa je bil Matic sam, oče je zgolj opazoval, spodbujal in pomagal iz ozadja.

Matajur: raj za kolesarjenje

Krajevna skupnost Livek s predsednico Katjo Roš je takoj zaznala izziv, da bi nadgradili že sicer atraktivno gorsko kolesarjenje po gori dveh držav Matajurju. “Poligon smo zgradili z denarjem KS in udarniškim delom. Naši mladeži in ostalim želimo ponuditi več raznolikih športov. Doslej so imeli na voljo igrišče za nogomet, košarko in odbojko, za katerega skrbi športno društvo. Poleg tega poskušamo utrditi sloves, ki ga Livek z zaledjem v Benečiji ima z raznovrstnimi kolesarskimi potmi po Matajurju in Kolovratu. Tretji razlog pa je, da je Livek potreboval nekaj, zavoljo česar bi mladina iz doline prihajala v hribovsko vas,” pojasnjuje Roševa. Pri snovanju parka so skoraj vse delo opravili domačini. Joško Skočir, predsednik agrarne skupnosti, ki je odstopila zemljišče, pravi, da je njihov cilj spodbujanje razvoja: “Odstopili smo gmajno, ki bi se sicer zaraščala. Veselimo se aktivne mladine in upamo na večji turistični živžav v naših krajih. Obenem načrtujemo 20 kilometrov dolgo krožno kolesarsko pot po Matajurju.”

S strokovnimi nasveti je pomagal Marko Šimec Mac iz Bovca. Zasnovo poligona je izrisal Slavko Matelič iz Livških Raven, gradbena dela sta opravila Dušan Medveš iz Avs in Bruno Grosar iz Peratov. Igor Berginc je vodil zaključna dela. Kot pravi, bi bil park z ureditvijo dodatnega štartnega mesta, na katerem bi kolesarji pridobili zadostno hitrost za najvišje skoke oziroma tako imenovane jumpe, ustrezen tudi za tekmovanja. Ob odprtju parka pa so povabljeni člani državne reprezentance ugotovili, da omogoča vse, od veselja za kolesarske začetnike, navdušence, preko treningov do, sicer z dopolnitvami, določene vrste tekmovanj, če se bo tega lotil resen klub.

Za vožnje bi tudi plačali

Livčani te dni, ko je turistična sezona na vrhuncu, z veseljem opažajo, da park privablja številne. Prihajajo tudi tujci, ki kolesarijo po Matajurju in sprašujejo, koliko je treba plačati za vožnjo po novem poligonu. “Park je brezplačen,” pravi Igor Berginc. O trženju za zdaj ne razmišljajo. Morda pa bi ob velikem zanimanju lahko sčasoma kaj zaslužili. Denar bi še kako prav prišel za vzdrževanje parka, ki ga bodo domača mladež in gostje od drugod lahko uporabljali od zgodnje pomladi do pozne jeseni.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano