Okolje bo bolj čisto, a tudi stroški višji

Ob povezovalnem kanalu od Vipave do Podnanosa bodo v Vipavi v kratkem začeli graditi še novo čistilno napravo. Vipavci so za dobrih šest milijonov vredno naložbo dobili skoraj 4,5 milijona evrov iz kohezijskega sklada in državnega proračuna.

Od obrtne cone Vipava proti Podnanosu že gradijo  povezovalni kanal  Foto: Alenka Tratnik
Od obrtne cone Vipava proti Podnanosu že gradijo povezovalni kanal  Foto: Alenka Tratnik

VIPAVA > Medtem ko je podjetje Ginex International skupaj s partnerji že zakopalo v traso povezovalnega kanala med obrtno cono pri Vipavi in Podnanosom, bo podjetje CID - Čistilne naprave s partnerji ob obstoječi v Vipavi v kratkem začelo graditi novo čistilno napravo.

Priključili bodo 95 odstotkov gospodinjstev

Ta bo čistila komunalne odpadne vode iz gospodinjstev na poselitvenem območju Vipave, kjer bo po končani naložbi na javno kanalizacijo priključenih približno 95 odstotkov gospodinjstev. Na napravo z zmogljivostjo 6000 enot bodo prek 4,9 kilometra dolgega povezovalnega kanala speljali odpadne vode iz Podbrega in Orehovice, kasneje pa tudi iz ostalih zaselkov Podnanosa, s Slapa in okoliških vasi. Delovala bo s tako imenovano hibridno tehnologijo čiščenja, zgrajena pa mora biti do junija 2014. Stara bo še naprej čistila tehnološke odpadne vode iz Agroinda in mlekarskega obrata. Ob novi čistilni napravi in povezovalnem kanalu bodo zgradili manjkajoči del fekalne kanalizacije v delu Vipave in na Gradišču pri Vipavi, obnovili bodo kilometer meteorne kanalizacije in 800 metrov vodovoda.

Z gradnjo se večajo tudi stroški

Naložba bo stala dobrih šest milijonov evrov. Občina bo zagotovila 2,2 milijona, 3,9 milijona evrov je uspela pridobiti iz Kohezijskega sklada, dobrega pol milijona pa bo primaknila država. Vsa dela morajo biti končana do junija 2015.

Vipavski župan Ivan Princes ob zadovoljstvu opozarja tudi na manj prijetno plat vlaganj, ki se kaže predvsem v višji ceni javne infrastrukture.

“Majhne občine, kot je naša, so ob obstoječem pravilniku o omrežnini zelo prizadete. Mi skrbimo za čisto okolje, gradimo infrastrukturo, po drugi strani pa nam ta prinaša nepojmljivo visoke stroške. Zato si prizadevamo za spremembo pravilnika, da bi stroške amortizacije razdelili na 70 do 80 let, ne samo na 30,” pojasnjuje vipavski župan.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano