Od furlanskega tokaja prek točaja in sauvignonassa do jakota

“Upam, da bo izbira tega imena spodbudila razmislek o oblikovanju čezmejnega vinorodnega okoliša Brda - Collio,” je ob razglasitvi poimenovanja jakot za dosedanja sauvignonasse oziroma zeleni sauvignon dejal avtor domiselne premetanke Stanko Radikon iz Oslavja, ki to ime na svojih steklenicah nekdanjega furlanskega tokaja uporablja že deset let.

Briški župan Franc Mužič (levo) in predsednik Konzorcija Stojan Ščurek sta odgrnila zastor s table z novim poimenovanjem  Foto: Leo Caharija
Briški župan Franc Mužič (levo) in predsednik Konzorcija Stojan Ščurek sta odgrnila zastor s table z novim poimenovanjem  Foto: Leo Caharija

DOBROVO > “Zgodilo se je čez noč, ime pa se nam je zdelo dobro in atraktivno, povezano s tokajem, zato smo ga začeli uporabljati, ker smo vedeli, da starega poimenovanja ne bo smelo biti več na naših steklenicah,” je na svečanosti včeraj popoldne dejal Stanko Radikon iz Oslavja, avtor poimenovanja jakot, premetanke iz imena tokaj. Ob zahvali za dovoljenje, da smejo uporabljati ime, ki ga je Radikon zaščitil, mu je v imenu briških vinarjev Silvan Peršolja, direktor Vinske kleti Goriška Brda, podaril steklenico furlanskega tokaja iz njihove kleti letnik 1978, za to sorto enega boljših v zadnjih desetletjih.

Nagrajenci zaključnega žrebanja akcije Preimenujmo sauvignonasse! Na Dobrovem sta kraljici rebule Jana Drnovšček in Martina Sirk ob pomoči direktorja Primorskih novic Leona Horvatiča včeraj izžrebala nagrajence zaključnega žrebanja akcije Preimenujmo sauvignonasse, v katerem so bili v bobnu vsi kuponi, ki so v minulih treh mesecih prispeli v naše uredništvo ter nekaj kuponov z včerajšnje degustacije na Prazniku češenj. Prvo nagrado, vikend za dve osebi na domačiji Belica v Medani, prejme Tanja Frank s Prema, drugo nagrado, vodeno degustacijo za osem oseb v VK Goriška brda Damijana Primožič iz Renč, tretjo nagrado, vodeno degustacijo za štiri osebe pri Stojanu Ščurku v Plešivem pa Janko Mlakar iz Tolmina. Izžrebali smo tudi tri prejemnike zabojčkov briških jakotov. Prejeli jih bodo Nadija Parunov iz Portoroža, Zmaga Antončič iz Sežane in Deni Srebrnič iz Ceglega. V uredništvu Primorskih novic smo izžrebali še dobitnika nagrade zadnjega, enajstega kroga akcije Preimenujmo sauvignonasse! Zabojček vin (štiri steklenice sauvignonassa in dve steklenici rebule) iz kleti Marjana Simčiča iz Ceglega bo prejela Otilija Martinuč iz Bilj. Vsem nagrajencem čestitamo!

Prva žrtev slovenskega vstopa v EU

Na Dobrovem so uvodoma predstavili akcijo, v kateri so sodelovali uredništvo Primorskih novic, občina Brda, Konzorcij Brda in VK Goriška Brda. “Izguba našega tokaja zaradi madžarske zaščite je bila ena prvih žrtev na poti Slovenije v EU, za nas gromozanska,” je dejal Silvan Peršolja. Direktor Konzorcija Brda Aleš Kristančič je orisal zaplete s poimenovanjem nekdanjega furlanskega tokaja, enolog v briški zadružni kleti Darinko Ribolica pa je opisal vino iz tradicionalne sorte, ki ob rebuli pomembno tvori briško vinsko podobo.

Ko sta briški župan Franc Mužič in predsednik Konzorcija Brda Stojan Ščurek odgrnila zastor z velike table z novim imenom jakot na velikem odru Praznika češenj, je Ščurek povedal, da bodo s predlogom za novo poimenovanje v Bruselj poslali še ogledalce, da bodo tamkajšnji uradniki prebrali tudi zrcalno sliko novega imena. “Videli bodo, kako mi pravimo našemu tradicionalnemu vinu. Pili bomo jakot, njegovo ime pa brali v zrcalu,” je bil hudomušen Ščurek.

Ob letu bo na etiketah jakot

Briški župan Franc Mužič je pohvalil akcijo, ki je v treh mesecih pripeljala do novega imena, ki so ga na podlagi več sto mnenj bralcev Primorskih novic slednjič izbrali briški vinarji. Stanko Radikon je poudaril, da je najpomembnejše, da je v steklenici dobro vino in se zavzel za razmislek o oblikovanju čezmejnega vinorodnega okoliša Brda - Collio. Številni obiskovalci Praznika češenj so z aplavzom pozdravili novo ime in na stojnici briških vinarjev nazdravili z jakotom. Na steklenicah sicer še ni bilo tega imena, a bo ob letu zelo prisotno, saj bodo nove polnitve briške zadružne kleti in številnih briških vinarjev opremljene z etiketami, na kateri bo namesto sedanje poplave imen pisalo - jakot.

Tri mesece iskanja novega poimenovanja

Zaradi prepovedi uporabe poimenovanja furlanski tokaj v EU so se vina iz te sorte v minulem desetletju v Sloveniji “skrila” za kar 33 imen. Uradno poimenovanje sauvignonasse oziroma zeleni sauvignon se je številnim pridelovalcem zdelo neustrezno, zato so dolgo razmišljali, kako priti do primernejšega poimenovanja. Pred tremi meseci smo v uredništvu Primorskih novic začeli z akcijo Preimenujmo sauvignonasse, v kateri smo skupaj z občino Brda, tamkajšnjo zadružno kletjo VK Goriška brda in Konzorcijem Brda osvetljevali zgodovino tradicionalne sorte sauvignonasse oziroma zeleni sauvignon. V prvih štirih krogih sodelovanja z bralci Primorskih novic smo zbirali predloge za novo poimenovanje, jih v drugem krogu nekaj izluščili in slednjič na zadnjih treh glasovnicah iskali podporo za štiri, ki jih je izbrala strokovna komisija. Skupaj je v naše uredništvo na več sto glasovnicah prišlo približno 150 predlogov novih poimenovanj, med njimi tudi takšna, ki so že bila uveljavljena. Velikokrat so se ponavljala nekatera najbolj posrečena poimenovanja, slednjič pa je bila pred predstavniki briških vinarjev odločitev o izbiri med dvema najbolj podprtima predlogoma: bric in jakot. Odločili so se za slednjega, ki ga ne nazadnje že uporablja nekaj vinarjev. Že pred desetletjem ga je na svoj furlanski tokaj prvi pripel Stanko Radikon iz Oslavja nad Gorico. Ker se je strinjal, da njegovo poimenovanje, ki ga je v Italiji zaščitil, lahko uporabljajo vinarji v Sloveniji, je postala pot za uveljavitev novega poimenovanja, od katerega pridelovalci sauvignonassa pričakujejo večjo prepoznavnost svojih vin, odprta.

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano