Obtožbe kar letijo

Nasedli Socialni center Vrtojba je razklal tudi občinsko politiko. Devet svetnikov županu Milanu Turku očita, da ne najde rešitve, ta pa odgovarja, da jo je - delitev premoženja. V kratkem napoveduje nov krog dogovorov.

 Foto: Ambrož Sardoč
Foto: Ambrož Sardoč

ŠEMPETER> Kdo je kriv, da je Socialni center Vrtojba nedokončan in prazen? Devet svetnikov Občine Šempeter-Vrtojba - Ada Filipič, Katjuša Bizjak, Karmen Gerbec, Barbara Pavlin, Marija Osvald, Aljoša Makovec, Borut Šinigoj, Jožef Batistič in Zvonko Mavrič - s prstom kaže na direktorja družbe Kampa Andreja Marca in župana Milana Turka. Slednjemu očitajo, da jim v zadnjem letu ni predstavil konkretnega predloga, kako rešiti situacijo. “Neetično in neodgovorno je prelagati odgovornost na občinski svet,” opozarjajo.

Odgovorni zadeve niso vodili v pravo smer, apeli, naj župan naroči revizijo projekta in preveri iztožljivost predpogodbe z Domom upokojencev Nova Gorica (DUNG), pa so izzveneli v prazno, trdijo. Zavod za izgradnjo centra (ZIC) in Kampa nista upoštevala predloga svetnikov, naj aktivno vodi pogajanja za sklenitev najema. Zavrnili so tudi predlog Abanke, da bi občina postala večinska lastnica ZIC, saj bi preobremenili njen proračun. Od župana zahtevajo, naj čim prej predstavi konkreten predlog, “da se ne bo zgodi stečaj ZIC, česar si vsi najmanj želimo.”

Turk se strinja, da za stanje ni odgovoren sedanji občinski svet. “Prav tako se niti najmanj ne čutim odgovoren sam,” dodaja. In pojasnjuje: naložba stoji, ker ni denarja za dokončanje in zaradi povišanja stroškov gradnje, na katere občina ni imela vpliva. Poudarja, da je pripravil rešitev - ponudbo za razdelitev premoženja, ki jo je Marc sprejel. Ponudba pa ima kup pogojev, ki še niso izpolnjeni. “Vse to je občinski svet obravnaval in je z vsem seznanjen,” pravi Turk. Prav tako tudi z dokumentacijo, iz katere izhaja, da bi zavod težko od DUNG iztožil sklenitev najemne pogodbe, ki je bila predvidena s predpogodbo. Tudi predlog Abanke je mogoče dodelati, je prepričan.

Svetnikom očita, da tudi sami - razen revizije in stečaja - niso dali konkretnih predlogov, kako rešiti zadeve. In zagotavlja, da občina ni vložila dodatnega denarja. “Dokler ne bo jasno, kdo v projektu pije in kdo plača, za to ne vidim nikakršne potrebe. Treba je prekiniti s prakso, da so se javna sredstva trošila glede na želje takih ali drugačnih interesnih skupin in ravnati skladno z dejanskim javnim interesom,” pribija.

Občina sedaj čaka, da bo objekt pregledala strokovna komisija ministrstva za delo in odločitev DUNG o najemu. “Ko bo to znano, bo čas za nov krog dogovorov glede rešitve,” dodaja Turk.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano