Občini grad, komu pa stroški?

Prenos gradu Rihemberk z države na novogoriško občino se z menjavo vlade ni ustavil. Občina ga lahko dobi, a se država z najemnikom še dogovarja o plačilu stroškov, ki jih je imel z obnovo. “Osnutek pogodbe o prenosu imamo. Če bo občina imela stroške s prevzemom, bo o njem odločal mestni svet,” pravi župan Matej Arčon.

Tudi nova vlada je naklonjena prenosu gradu Rihemberk na mestno občino. V zraku pa je še vedno dogovor o tem, koliko stroškov, ki jih je imel z obnovo,  povrniti najemniku.
Tudi nova vlada je naklonjena prenosu gradu Rihemberk na mestno občino. V zraku pa je še vedno dogovor o tem, koliko stroškov, ki jih je imel z obnovo, povrniti najemniku.  

BRANIK> Župan Matej Arčon in sodelavci so s sestanka na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport vrnili dokaj zadovoljni: “Pogovori so bili konstruktivni, zadeve se premikajo. Na ministrstvu so še vedno zainteresirani, da grad brezplačno prenesejo na mestno občino, s tem da se na nas prenese tudi finančno breme, ki ga imajo do dosedanjega najemnika.”

Mestna občina se že eno leto dogovarja tudi o brezplačnem prenosu Laščakove vile na Pristavi. Nekdanje visokošolsko ministrstvo bi vilo odstopilo občini, če bo ta prevzela svoje obveznosti: od obnove do zagotavljanja ustreznih programov. “O vili se na ministrstvu nismo pogovarjali, ker ni bilo vršilca dolžnosti direktorja direktorata za investicije. Želimo si, da se tudi pogovori o vili nadaljujejo, zato bomo zaprosili za sestanek na to temo. Upam, da bo ta postopek stekel hitreje, ker v tem primeru ni nobenih bremen,” si obeta župan Arčon.

Najprej dogovor z najemnikom

Kulturno ministrstvo v prejšnji vladi je že lani začelo formalni postopek, občina je imela v rokah tudi že osnutek pogodbe, o katerem pa se potem niso dogovorili, ker je prej padla vlada. Sedaj pa morajo počakati, ali se bosta ministrstvo in najemnik Aleš Vidič uskladila o tem, koliko stroškov je imel z obnovo gradu. “Na ministrstvu so obljubili, da bodo poiskali skupen jezik glede tega vprašanja, obe strani naj bi se sestali v tednu dni,” pravi Arčon.

Če se ne bodo dogovorili, naj bi država grad spet dala na seznam za prodajo. A kupca, ki bi zanj odštel okrog 2,2 milijona evrov in obenem zagotovil, da ga bo obnovil in v njem zagotovil ustrezne vsebine, v še manj kriznih časih kot so danes niso uspeli prodati. Če pa bi grad prenesla na občino, bi morala vložke najemnika poravnati slednja. “O tem ne morem sam odločati. Na mestnem svetu smo namreč sprejeli sklep, da se grad prenese na občino brez dodatnih stroškov. Obenem moramo tudi vedeti, koliko natanko ti stroški sploh znašajo. Če tega ne vemo, ne moremo prevzeti bremena. Zato bo o morebitnem podpisu pogodbe odločal mestni svet,” pojasnjuje Arčon.

“Preprečiti je treba propadanje”

Arhitekt Aleš Vidič je v obnovo gradu precej vložil, na gradu je kar nekaj sezon gostil dobro obiskane kulturne prireditve. Kot pravi, z njim nikoli nihče ni prekinil pogodbe o najemu, z ministrstvom pa se še dogovarjajo o vložku. “Pričakujem, da se bomo dogovorili. Ko sem najel grad, sem hotel pokazati, da se ga da oživiti s programi. Rad bi, da se zadeve čim prej uredijo in da bi vsa stvar zaživela. Škoda je namreč, da grad propada,” pravi Vidič.

“Na ministrstvu še čakajo potrditev rebalansa proračuna. Osnutek pogodbe o prenosu je že pripravljen, če bo ministrstvo soglašalo s prenosom, bo nato odločal mestni svet,” napoveduje Arčon. Občina ima pripravljene tudi vsebine, ki bi jih umestili v grad. Po programu naj bi grad do leta 2020 popolnoma prenovili in bi postal kulturnozgodovinski, izobraževalni in turistični center. Eden prvih ciljev pa je preprečiti nadaljnje propadanje. Najprej naj bi zagotovili varnost za obiskovalce, izvedli najnujnejšo obnovo, zgradili parkirišče, uredili prostore za turistično pisarno in gostinsko ponudbo.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano