Občina je še “na čakanju”

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport namerava zasebnika, s pomočjo katerega bi obnovili vilo Rafut, izbrati do konca leta. Trenutno še izdelujejo konservatorski načrt, sledili bodo projekti in razpis. Če se nihče ne bo javil, prenos na občino ostaja v igri.

Ministrstvo bo najprej iskalo zasebnika, ki bi obnovil vilo, zato je prenos na občino že nekaj časa ustavljen
Ministrstvo bo najprej iskalo zasebnika, ki bi obnovil vilo, zato je prenos na občino že nekaj časa ustavljen  

NOVA GORICA > Na ministrstvu ocenjujejo, da bi za obnovo vile Rafut potrebovali 2,7 milijona evrov oziroma še pol milijona več, če bodo prenavljali tudi polovico eksotičnega parka, ki je v lasti države. Koliko bo obnova dejansko stala, bo znano šele, ko bodo pridobili investicijski program, ki bo temeljil na konservatorskem načrtu in projektni dokumentaciji. Trenutno še čakajo na konservatorski načrt. “Konec avgusta naj bi bil predložen prvi osnutek,” pojasnjujejo na ministrstvu in dodajajo, da naj bi ostala dva dokumenta, torej projektno dokumentacijo in investicijski program, dobili jeseni. Razpis bodo objavili “ko bodo izpolnjeni vsi pogoji in pripravljena vsa dokumentacija. Cilj je izbor partnerja do konca leta 2013,” sporočajo iz Ljubljane, kjer so za PN potrdili, da po ponudbi za javno zasebno partnerstvo, ki so jo prejeli julija lani, niso prejeli nobene več. Neuradno se govori, da naj bi to bil Martin Faganel, solastnik in nekdanji direktor podjetja Carbon, ki je bilo v središču pozornosti ob aferi s subvencijami Japti in dolgov zaradi najemnin Primorskemu tehnološkemu parku.

Kdorkoli bo hotel v partnerstvo z ministrstvom, bo moral izpolniti pogoje z razpisa, katere bo ta vseboval, še ni znano. O njih novogoriška občina ne bo imela veliko besede, bo pa lahko dala pripombe. “MONG ni formalni deležnik v teh postopkih in samo neformalni dogovor je, da se bodo programske vsebine vezane za javni interes, pregledale skupaj z MONG,” pojasnjujejo na ministrstvu.

Pred meseci so že izvedli nekaj sanacijskih del na objektu, ki že dolgo propada. “Tekom letošnjega leta je v načrtu še košnja trave, odstranitev morebitnega odvečnega drevja (ostanki po neurjih) in čiščenje žlebov s ciljem neoviranega odtoka vode s strehe vile,” naštevajo na ministrstvu.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano