Občina in direkcija vsaka na svojem bregu, ljudem pa prekipeva

Stanovalci ulice Na Produ še nimajo jasnega odgovora, kdaj, kako in kdo bo uredil nevaren dostop do ulice. Občina je doslej s prstom kazala na direkcijo za ceste.

Stanovalci ulice Na produ bodo na odgovore počakali do sredine januarja, a vztrajajo, da je treba  nevarno križišče urediti. Sicer se bodo uprli.      Foto: Leo Caharija
Stanovalci ulice Na produ bodo na odgovore počakali do sredine januarja, a vztrajajo, da je treba nevarno križišče urediti. Sicer se bodo uprli.  Foto: Leo Caharija

VIPAVA > Ta odgovarja: če bi občina leta 2008 podpisala sporazum o sofinanciranju, bi bila cesta skozi Vipavo, tudi na omenjenem križišču, že urejena.

Stanovalci ulice Na Produ do božiča niso dobili jasnega odgovora, kdaj in kako bodo uredili nevaren prehod čez glavno cesto, a še ne bodo začeli z oblikami državljanske nepokorščine, kot so nedavno napovedali. Na odgovor so pripravljeni počakati do januarske seje občinskega sveta, kjer naj bi po zadnjih napovedih župana Ivana Princesa problematiki nevarnega križišča in ureditvi odseka glavne ceste skozi Vipavo namenili posebno točko. Kot začasno rešitev župan sicer predlaga označitev prehoda za pešce, tehnične podrobnosti pa naj bi še dorekli. “Nekaj se premika, ne razumemo pa, zakaj je moralo preteči toliko časa,” sprašuje Mateja Kodelja, stanovalka ulice Na Produ in članica civilnega odbora, ki opozarja na problematiko neurejenega in nevarnega prehoda.

Če bi občina podpisala sporazum ...

Del odgovora se skriva v zadnjem dopisu Direkcije RS za ceste, ki s prstom kaže na Občino Vipava in na še vedno odprto problematiko ureditve odseka glavne ceste skozi Vipavo. “Za rešitev problemov v zvezi s križiščem in ostalim odsekom ceste je še vedno prvo in edino potrebno, da na Občini Vipava podpišejo sofinancerski sporazum. Če bi bil sporazum podpisan v letu 2008, bi bila celotna ureditev skozi Vipavo danes že zaključena in ne bi bilo potrebno ustanavljati civilne iniciative,” Vipavcem sporočajo iz direkcije za ceste.

Ureditev glavne ceste skozi Vipavo je na tapeti že več let. Zatika se tako pri gradnji krožišča pri gasilskem domu kot pri ureditvi pešpoti skozi Vipavo in križišča z odcepom za Vrhpolje, kjer bi uredili tudi varen prehod za stanovalce ulice Na Produ. Projektna dokumentacija za prenovo odseka ceste je bila izdelana že v letu 2007. Jeseni 2008 je direkcija za ceste občini poslala sporazum o sofinanciranju. Občina bi morala za celotno naložbo prispevati približno pol milijona evrov.

Župan sporazuma doslej ni želel podpisati. Pri tem se je skliceval na dogovor z ministrstvom za promet iz leta 2000, po katerem naj bi strošek občine prevzel Dars. V direkciji sicer pojasnjujejo, da to ni edini primer, ko je Dars ob gradnji avtocest prevzel določene obveznosti, ki pa jih ni izpolnil, zdaj pa občine to zahtevajo od direkcije.

Župan: Denarja ni, projekt je skrpucalo

Kljub vse glasnejšim zahtevam Vipavcev, da je treba zadeve premakniti, župan vztraja. “Občina ni mogla in tudi zdaj ne more zagotoviti pol milijona evrov. To je šlo mimo. Tudi njihova rešitev je skrpucalo. Ne morem podpisati projekta, da se zapre priključek mimo vojašnice, da Na Produ dobimo glavno križišče za Vrhpolje, da posekamo lipe.”

V direkciji pojasnjujejo, da je za spremembe projektne dokumentacije po zakonu o cestah pristojna občina. Občina bi morala, kot še dodajajo, skrbeti tudi za njihovo izvedbo. “Koristi, ki jih prinašajo projekti, so v dobro njihovih krajanov,” še dodajajo.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano