Ob suši premalo vode za zalivanje iz Vogrščka

Sadjarji in ostali kmetovalci iz spodnje Vipavske doline so v teh sušnih dneh odvisni od namakanja iz zadrževalnika Vogršček, saj brez namakanja v zadnjih desetletjih ni več ustreznega pridelka. Vendar pa je vode za zalivanje v popoldanskem času premalo, poleg tega je tudi premrzla in zelo blatna ter zato neprimerna za zalivanje.

GORIŠKA > Sadjar Franc Živec iz Šempasa je povedal, da mora obrane breskve doma oprati, preden jih lahko pripravi za prodajo. "Suša predstavlja velik problem, saj ga trenutno ni nasada, ki ga ne bi namakali, če le želijo iz njega dobiti kaj pridelka. To še posebej velja za breskove nasade," je povedal Živec.

Živec je na to opozoril pristojne na ministrstvu za kmetijstvo in okolje, vendar problema doslej niso odpravili: "Problem je v tem, da se namakalne cevi polnijo z vodo iz dna zadrževalnika, zato je zelo umazana in mrzla."

Na ministrstvo odgovarjajo, da poznajo težavo umazane in mrzle vode: "Zaradi slabega stanja namakalne cevi na območju pregrade zadrževalnika je bila v sklopu interventnih del julija 2008 izvedena prevezava desne cevi talnega izpusta neposredno na primarni vod namakalnega sistema. Voda za namakanje se od takrat odvzema preko cevi talnega izpusta z dna zadrževalnika, ne več s površine, kot je bilo to urejeno predhodno."

Tehnologija namakalnega sistema ne zagotavlja filtriranja vode pred vtokom v primarni vod namakalnega sistema, zato lahko mulj in tudi drugi večji predmeti neovirano zaidejo v namakalni cevovod, še pojasnjujejo na ministrstvu. Lastniki zadrževalnika Vogršček so zagotovili, da bo interventnim delom, opravljenim leta 2008, sledila celovita sanacija vse infrastrukture na pregradi zadrževalnika. Namakanje z vodo neposredno preko cevi talnega izpusta naj bi bil le začasen ukrep, vendar se kot tak še vedno izvaja.

Zavedajo se, da voda z dna zadrževalnika vsebuje več nečistoč ter je hladnejša od vode s površine, zaradi česar je za namakanje manj primerna. "Problematika pojavljanja nečistoč v namakalnem sistemu naj bi bila dokončno rešena ob izvedbi celovite sanacije infrastrukture na pregradi zadrževalnika Vogršček, ko bi bil ponovno urejen odvzem vode za namakanje s površine zadrževalnika," so še povedali na ministrstvu.

Dokončna sanacija zadrževalnika Vogršček je predvidena za konec letošnjega in začetek prihodnjega leta, tako da se bo akumulacijsko jezero ponovno napolnilo predvidoma pred začetkom sezone zalivanja.

Ministrstvu pa ni znano, da bi vode v zadrževalniku primanjkovalo. Priznavajo, da so se v zadnjem času pojavile okvare in posledično nedelovanje nekaterih vej namakalnega razvoda Vogršček, saj so počile cevi v primarnem ali sekundarnem vodu na razvodu. Zaradi škode, ki bi se ob odprtju posameznih krakov razvoda pojavila na kmetijskih zemljiščih, so vodo v teh delih zaprli. Ministrstvo je škodni primer že prijavilo zavarovalnici, zato upajo, da bodo sanacijska dela na razvodu kmalu opravljena in da bo sistem v celoti deloval v najkrajšem možnem času.

STA


Najbolj brano