OŠ Dušana Muniha Most na Soči: strokovna in sproščena

Mostarska šola dosega izjemne uspehe, s katerimi prispeva k ugledu kraja in celotne občine Tolmin. Ni le nadpovprečna v izobraževalni dejavnosti, kjer jo odlikujejo predvsem strokovnost, odprtost, sproščen odnos med zaposlenimi, starši in učenci. Tudi z uspehi pri interesnih in projektnih dejavnostih je prepoznavna v Sloveniji in širše.

Mostarska šola v projektu Comenius že tretje leto sodeluje s šolami iz Italije, Turčije, Poljske in Romunije  Foto: Arhiv Oš Most Na Soči
Mostarska šola v projektu Comenius že tretje leto sodeluje s šolami iz Italije, Turčije, Poljske in Romunije  Foto: Arhiv Oš Most Na Soči

MOST NA SOČI> Dolgoletni ravnatelj Branko Loncner poudarja, da je za vse rezultate zaslužna pripadnost zaposlenih in predanost strokovnemu delu, predvsem pa dobri medsebojni odnosi.

Uspeh tiči v timskem delu

“Moč uspeha je v timskem delu brez strahu, ki bi zaviral ustvarjalnost. Dokazovanje skozi osebno ustvarjalnost veča motivacijo in pripadnost kolektivu. S tem se izoblikuje odgovoren odnos do dela. Vse pobude za različne projekte in aktivnosti prihajajo iz vrst strokovnih delavcev, učencev in zunanjih sodelavcev. Vodstvo mora imeti samo posluh, da ideje posameznikov spremeni v prodoren rezultat,” način dela v kolektivu predstavlja Loncner.

Matično šolo in podružnice obiskuje 275 otrok, v vrtcu je 145 malčkov. Prihodnja leta pričakujejo upad števila učencev, po letu 2019 pa spet rast. V kolektivu je 75 zaposlenih.

Ekipa mostarske šole je ponosna na certifikat kakovosti, ki ga je Inštitut za kakovost in meroslovje ponovno potrdil pred kratkim. Kot pravi ravnatelj, veliko energije vlagajo v najrazličnejše projekte in izdajo knjižnega gradiva, v mednarodno sodelovanje s Finsko, Novo Zelandijo, Špetrom in Borštom v zamejstvu. Pod okriljem projekta Comenius sodelujejo z Italijo, Turčijo, Poljsko in Romunijo. Učenci na tekmovanjih dobivajo številne nagrade na na kulturnem in športnem področju. Obiskovalce šole navdušuje Biološka učilnica z INFO točko Triglavskega narodnega parka in Lovske zveze Slovenije. “Skrbimo tudi za urejeno okolje na podružnicah v Podmelcu, Šentviški gori in Dolenji Trebuši, v centralni šoli in vrtcu, kjer smo uredili botanični vrt s prek sto rastlinami.” Poleg tega pa so na šoli zasnovali tudi tržni program s fitnesom, kuhinjo in ponudbo naravoslovne dejavnosti.

Prepoznavni so v Sloveniji in širše

Šola je z dodatno dejavnostjo prepoznavna po vsej Sloveniji. Že pred več kot desetimi leti so z zavodom za šolstvo zasnovali deset kilometrov dolgo Kosmačevo učno pot med Dolenjo Trebušo in Tolminom, po kateri se je minulo soboto odpravilo rekordnih 300 pohodnikov. Pot povezuje številne ustanove in društva. Zasnovali so gozdno učno pot na Cvetje. Njihova biološka učilnica navdušuje z unikatnostjo. Na nazoren način z bogatim didaktičnim materialom nadgrajuje poučevanje biologije, naravoslovja in okolja. Služi tudi za izobraževanje otrok iz drugih šol. Ob 120-letnici rojaka, pisatelja Ivana Preglja, so izdali zbornik. Za unikatni turistični spominek Mala mostarska miška so prejeli nagrado Turistične zveze Slovenije in Združenja spominkarjev. Izdali so obsežen zbornik o zgodovini šole.

“Matična in vse tri podružnične šole so srce kulturnega dogajanja v krajih, saj na šolah poteka razvejano in kakovostno kulturno življenje. Deluje otroški pevski zbor, Orffi in gledališka skupina, recitacijski krožek, likovni krožek, novinarski, zadnja leta tudi video krožek. S kulturnimi prireditvami vedno privabijo množico gledalcev,” so v utemeljitvi predloga za nagrado zapisali predlagatelji, Turistično društvo Most na Soči.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano