Nujno potrebne so tudi druge spodbude

Občina Ajdovščina bo tudi letos skušala pomagati domačemu kmetijstvu z nepovratno denarno pomočjo in ugodnimi posojili. A prav bi prišle tudi drugačne spodbude, pravijo kmetovalci.

Naložb v objekte za rejo živali je vse manj
Naložb v objekte za rejo živali je vse manj  

AJDOVŠČINA > Občina Ajdovščina že 18. leto zapored razpisuje denarno pomoč za naložbe v kmetijstvu. Javni razpis se bo iztekel 17. februarja. Občina tudi tokrat razpisuje nepovratno denarno pomoč in posojila s subvencionirano obrestno mero. Za prvi sklop je letos na voljo 32.000 evrov, za drugega pa 8000 evrov. V 17. letih je občina v kmetijstvo na ta način vložila skoraj poldrugi milijon evrov.

Letos še po starem

Nepovratna denarna pomoč je namenjena urejanju sadovnjakov, matičnjakov, nasadov trajnic in pašnikov, posodabljanju in gradnjam objektov za rejo živali ter nakupu opreme za vrtnarstvo. Ugodna posojila (subvencionirana obrestna mera euribor + 0 odstotkov) pa so namenjena nakupu kmetijske mehanizacije in opreme, urejanju kmetijskih zemljišč, gradnji objektov za rejo živali, pomožnih objektov, kot so na primer silosi, seniki, gnojišča, pa tudi objektov za dopolnilne dejavnosti na kmetiji.

Ukrepi se v zadnjih letih niso veliko spreminjali. A ne zato, ker na terenu ne bi bilo novih pobud. “Razpis je vezan na pravilnik, ta pa je skladen s shemo državne pomoči, ki jo potrjuje ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Sheme se urejajo za posamezno finančno obdobje. Pričakovali smo, da se bo ta shema spremenila s programskim obdobjem 2014 - 2020. To se ni zgodilo, verjetno zato, ker strateški dokumenti in operativni programi še niso usklajeni z Evropsko komisijo, zato je ministrstvo staro shemo podaljšalo do konca leta 2014,” pojasnjuje direktor občinske uprave Janez Furlan. Ko bodo znana izhodišča novih strateških dokumentov, bo občina začela načrtovati nove ukrepe. “Občina se želi približati kmetovalcem in prebivalcem podeželja ter njihovim potrebam, vendar pa bi bilo to brez dokumentov “sizifovo delo”. Naši ukrepi morajo biti usklajeni s strateškimi državnimi dokumenti,” še dodaja Furlan.

Samo razpis je premalo

Da poskuša občina v razpis zajeti vse ukrepe, ki jih lahko, se strinja tudi predsednik občinske komisije za kmetijstvo Radovan Štor. “Občina pomaga tam, kjer lahko. Res pa je, da so se razmere še poslabšale, ljudje težko dobijo posojila. Tudi pri nepovratni pomoči so se merila zaostrila. Največji problem pa je, da nimamo več služb, ki bi kmeta vprašale, kaj potrebuje in mu pomagale priti do denarja. Razpisov je veliko, marsikdo pa se premisli, ko vidi, koliko papirjev je treba urediti,” dodaja Štor. Zato meni, da bi morala občina spremeniti politiko do kmetijstva in mu pomagati tudi z drugačnimi spodbudami.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano