Novogoriški univerzi odvzeli koncesijo za študijski program

Trije študijski programi na visokošolskih zavodih v Ljubljani, Novi Gorici in Celju bodo očitno plačljivi. Sodba upravnega sodišča, s katero je novogoriški univerzi odvzeta koncesija za program druge stopnje Okolje je že pravnomočna.

 Univerza drugo stopnjo bolonjskega študija izvaja na šolnine in to se bo žal nadaljevalo, je dejal, rektor novogoriške univerze Danilo Zavrtanik Foto: Mitja Marussig
Univerza drugo stopnjo bolonjskega študija izvaja na šolnine in to se bo žal nadaljevalo, je dejal, rektor novogoriške univerze Danilo Zavrtanik Foto: Mitja Marussig

LJUBLJANA, NOVA GORICA, CELJE> Podobno odločitev lahko pričakujejo tudi na Fakulteti za medije iz Ljubljane in na Visoki gospodarski šoli v Celju.

Rektor novogoriške univerze Danilo Zavrtanik je pojasnil, da so koncesijo za program Okolje 2. stopnje izgubili že pred petimi ali šestimi leti, ko so star univerzitetni program zamenjali z dvema novima bolonjskima. Koncesija bi se morala tako prenesti iz starega sistema na prvo in drugo stopnjo bolonjskega sistema, saj je druga stopnja ekvivalent prejšnji univerzitetni izobrazbi.

“Takrat je ministrstvo naredilo napako in koncesijo preneslo samo na prvo stopnjo, na kar smo opozarjali,” pravi Zavrtanik. Prepričan je, da je bilo to storjeno malo namenoma, ker napake nihče ni želel popraviti in koncesije razširiti. To je naredila prejšnja vlada, ampak v nerodnem trenutku. Univerza drugo stopnjo bolonjskega študija izvaja na šolnine in to se bo žal nadaljevalo, je dejal.

Koncesijo so že imeli

Koncesijo so izgubili po tem, ko so jo že imeli in to je treba zdaj popraviti, je poudaril Zavrtanik, ki ga moti, da aktualna vlada to popravlja, njih pa ni nihče poklical, kaj to vsebinsko pomeni, ali škodijo študentom.

Po oceni upravnega sodišča je bilo namreč ravnanje prejšnje vlade pri podeljevanju koncesij v visokem šolstvu za programe prve in druge stopnje tik pred iztekom mandata nezakonito. Tako bo odvzem koncesij za izvajanje visokošolskih študijskih programov najbrž doletelo še Fakulteto za medije iz Ljubljane in Visoko gospodarsko šolo (VGŠ) v Celju. Tam pravijo, da v kolikor jim bodo odvzeli koncesijo, bodo študijski programi potekali še naprej in bodo plačljivi.

Dekan Fakultete za medije iz Ljubljane Matevž Tomšič je dejal, da bo dodiplomski in podiplomski študijski program Mediji in novinarstvo tudi brez koncesije potekal naprej. Program bo plačljiv, kot je bil že zadnjih pet let, je pojasnil. Ukinili ne bodo nobenega študijskega programa, a v primeru koncesije bi študentje lahko na omenjenih študijskih programih študirali brez šolnine, je še dodal.

Ko bodo prejeli sodbo o morebitnem odvzemu koncesije, jo bodo najprej preučili, nato pa ocenili, kakšne možnosti sploh imajo za nadaljnje korake.

Škodljive koncesije zasebnikom

Na Visoki gospodarski šoli (VGŠ) v Celju se ne strinjajo s stališči ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter izjavami ministra Jerneja Pikala“o bogatenju zasebnikov in nedopustnosti podeljevanja koncesij zasebnikom, ki ne prinaša dodane vrednosti in je v škodo davkoplačevalcev”.

Ustanovitelj šole je, kot je razložil dekan VGŠ Gašper Gantar, javni zavod Regijsko študijsko središče, ki skrbi za razvoj visokega šolstva v celotni Savinjski regiji. Na VGŠ med drugim izvajajo program s področja proizvodnih tehnologij s poudarkom na orodjarstvu, ki je najbolj popularen izbirni modul med študenti.

Ta področja so na ljubljanski fakulteti za strojništvo po upokojitvi Karla Kuzmana nasledili neustrezni predavatelji brez praktičnih izkušenj, zato je po njegovem nastala velika praznina.

Šola bo sicer še naprej izvajala študijski program Sodobno proizvodno inženirstvo v obliki izrednega študija, ki bo seveda plačljiv.

STA


Najbolj brano