Občina uveljavlja pravico, da ima prednost pri nakupu delnic Komunale

Po pričakovanju so mestni svetniki v Novi Gorici občinsko upravo pooblastili, da kupi 12-odstotni lastniški delež v tamkajšnjem komunalnem podjetju, edinem od štirih na severnem Primorskem v mešani lasti in celo prevladujoče zasebni. Razpravljali so le, ali plačati slabih 23 evrov na delnico, ker bo lahko cena čez čas znatno padla.

 Foto: Leo Caharija
Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Četudi smo na vrhuncu poletja in obdobja dopustov, se je danes na izredni seji zbralo ravno dovolj novogoriških mestnih svetnikov (17 od 32), da so lahko glasovali o na nek način ad-hoc koraku, ki naj bi stal 430.000 evrov. Naj bi, kajti še vedno je mogoče, čeprav malo verjetno, da se ne bo zgodil. Kot smo poročali, gre za spremembo lastniških razmerij v Komunali Nova Gorica, ki jo s 45,59-odstotnim deležem obvladuje anhovski Salonit in v kateri imajo občine na ožjem Goriškem slabo tretjino delnic. Okoli 12 odstotkov pa imajo v lasti še dve podjetji ter en zasebnik. Tu je še 6,72 odstotka tako imenovanih lastnih delnic.

Pripravljeni plačati

Mestna občina ima edina od goriških predkupno pravico pri lastninjenju Komunale. Zato ji je konec julija Energetika Projekt z Vranskega ponudila nakup svojih 17.567 delnic (dober desetodstotni delež) po 22,77 evra, kar nanese 400 tisočakov. V zadnjem trenutku - danes(!) - pa se je pridružil edini solastnik Komunale, ki nastopa kot fizična oseba in poseduje 1235 delnic (0,73 odstotka). Po javno dostopnih podatkih gre za nekdanjega direktorja družbe Andreja Miško, ki pričakuje enak znesek za vsak vrednostni papir ali skupaj malenkost več kot 28.000 evrov.

Ker so na občini z županom Matejem Arčonom na čelu presodili, da je ponudba dobra, pa čeprav pričakovana cena presega strokovno ocenjeno, so na hitro sklicali mestni svet in mu predlagali, naj pristane na uveljavljanje predkupne pravice. In ker je svet z razmerjem glasov 14:3 to potrdil (enako kot tudi nujni rebalans proračuna), bo občina kupovala delež v Komunali, razen, če bi druga stran odstopila od namere. “Čakamo ponudnika, da izroči pogodbo za sklenitev tega posla in s tem bomo povečali svoj delež v tem podjetju. Želimo si, da bi bilo nekoč v stoodstotni javni lasti,” je povedal Arčon.

Kot razlaga, bodo občine s tem dobile “več kot polovico glasov na skupščini in prevladujoč delež pri pomembnih odločitvah.” Če posel bo, bodo postale skoraj 47-odstotne lastnice Komunale, kar je kajpak manj od polovice. Vendar se zaradi svežnja lastnih delnic, ki nimajo glasovalnih pravic, karte premešajo in občine bi imele več kot pol glasov.

Tako župan kot večina od navzočih mestnih svetnikov je poudarjala, da je to dobro, ker Komunala na ožjem Goriškem izvaja v glavnem javno gospodarsko službo oziroma storitve za občane in želja politike naj bi bila, da so te dobre in poceni. Obenem je cilj postati stoodstotni lastnik podjetja, da bi lahko občine same odločale, kam bo šel ves dobiček v družbi, ki ga sploh ni malo.

So se prenaglili?

Svetniki iz vrst SD so se izrekli proti predlogu, a ne, ker ne bi podpirali prevzema novogoriškega zbiralca smeti. Problematična se jim zdi cena, sploh v povezavi s tem, da Komunali leta 2020 poteče koncesija za ravnanje z odpadki v mestni občini in je brez tega preprosto manj vredna.

V imenu skupine je Valter Vodopivec pomisleke strnil tako: “To se dogaja tik pred iztekom koncesije, ki jo bo treba razpisati na novo in se bodo prijavile tudi druge družbe. Prepričani smo, da se bodo prihodnje leto delnice Komunale bistveno pocenile. Podpiramo nakup, toda ne v tem trenutku.” Res sicer je, da koncesije za javne službe, ki so alternativa ustanavljanju javnih podjetij za ta namen, v primeru ravnanja z odpadki podeljujejo občine. A kot je dejal Vodopivec, ne sme biti noben ponudnik v prednosti. In Komunala naj bi lahko izpadla iz igre.


Najbolj brano