Novogoriški mestni svet: Ključni so novi prijemi

Novogoriški mestni svetniki so se včeraj seznanili z analizo položaja gospodarstva v občini. V razpravi so se osredotočili na delo ustanov, ki nudijo podporo podjetjem.

 V mestnem svetu je “padla” tudi zamisel, da bi več pozornosti namenili bolj prodornim ustanovam za podporo podjetjem
V mestnem svetu je “padla” tudi zamisel, da bi več pozornosti namenili bolj prodornim ustanovam za podporo podjetjem  

NOVA GORICA> Analizo gospodarskih razmer v občini in programov za spodbujanje gospodarstva je uprava občine pripravila skupaj z Univerzo v Novi Gorici, zavodom COBIK, območnima obrtno in gospodarsko zbornico, PTP in Regijsko razvojno agencijo severne Primorske (RRA). Dokument povzema statistične podatke o gospodarstvu in demografiji v letih 2009, 2010 in tudi 2011 (primerja jih s podatki severne Primorske in Slovenije) in opisuje tako programe občine za spodbujanje gospodarstva kot to, kje so in kje še bodo obrtne cone.

Mešana statistika

“Statistika kaže, da je severna Primorska podpovprečno gosto poseljena, mestna občina pa nadpovprečno. Prebivalstvo je razmeroma staro in mestna občina ima v primerjavi z regijo in državo višji indeks staranja,” je uvodoma povedala načelnica občinskega oddelka za gospodarstvo Tatjana Gregorčič.

Stopnja nezaposlenosti v občini je bila lani oktobra nekoliko nižja od slovenskega povprečja, 10,8-odstotna. Iz leta 2009 v leto 2010 je nekoliko naraslo število podjetij, število zaposlenih v njih pa je vpadlo za pet odstotkov. Leta 2010 je dejavnost ukinilo 53 podjetnikov (leto prej jih je bilo 1524) in zaposlenost pri njih je upadla za kar 16 odstotkov. Povprečno neto plača v občini je za nekaj odstotkov višja kot v državi, tako v občini kot na severnem Primorskem pa najhitreje raste izvoz, je nekaj podatkov nanizala Gregorčičeva.

Stavijo na znanje

Načelnica je naštela neposredne spodbude, ki jih v Novi Gorici nudijo podjetjem, in opisala je nekatere posredne ukrepe za pomoč gospodarstvu. “To so programi podpornih inštitucij, kot so PTP, razvojna agencija, območna obrtna zbornica. Izpostavila bi mednarodno gospodarsko sodelovanje. Vsak obisk veleposlanika ali iz tujine izkoristimo za gospodarsko promocijo, izdelali smo predstavitveni katalog 20 največjih izvoznikov. Izpostavila bi tudi projekt inkubatorja Univerze v novi Gorici, ki bo drugačen kot je sorodni PTP,” je povedala Gregorčičeva. Nudil naj bi tudi podporo inovativnim projektom, ki bi ustvarjali nova podjetja. Zato je občina leta 2006 kupila opremo za terapevtsko in diagnostični biotehnologijo, za organske sončne celice in za razvoj okolju prijaznih materialov in tehnologij. Nazadnje se je Gregorčičeva dotaknila vprašanja obrtnih con.

Prodorni naj imajo prednost

Svetniki so prisluhnili tudi poročilom že omenjenih ustanov, ki podpirajo gospodarstvo. In v razpravi so se dotaknili predvsem njihovega dela. Slišati je bilo tudi nekaj kritik. Patricija Šulin (SDS), denimo, je med drugim menila, da območna obrtna zbornica svojim članom ne nudi dovolj inovativnih oblik podpore. A večina svetnikov je ustanovam izrekla pohvale. In Robert Golob (LRG) je predlagal, naj občina v prihodnje nameni več pozornosti predvsem tistim bolj prodornim, ki lahko “povlečejo stvari naprej”. Meni, da sta to RRA in Univerza v Novi Gorici. Srečko Tratnik (LDS) pa je opozoril, da bi bilo treba izdelati tudi smernice za razvoj gospodarstva.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano