Nova Gorica, občina po meri invalidov

Zveza delovnih invalidov Slovenije bo letos listine Občina po meri invalidov podelila občinam Ptuj, Murska Sobota in Nova Gorica, so ob mednarodnem dnevu invalidov sporočili iz Združenja invalidov-foruma Slovenije.

Zveza delovnih invalidov Slovenije bo listino Občina po meri invalidov podelila tudi Novi Gorici   Foto: STA
Zveza delovnih invalidov Slovenije bo listino Občina po meri invalidov podelila tudi Novi Gorici  Foto: STA

LJUBLJANA> Na Statističnem uradu RS (Surs) pa ob mednarodnem dnevu ugotavljajo, da so invalidi v slabšem položaju pri vključevanju na trg dela.

Združenje delovnih invalidov Slovenije bo Ptuju listino podelilo danes ob 16. uri, v torek jo bodo podelili Murski Soboti, v sredo pa Novi Gorici. Iz Združenja invalidov-foruma Slovenije so sporočili še, da bo v četrtek v Kristalni palači prireditev Invalid-športnik leta 2012, kjer bodo razglasili invalida in športno ekipo, ki sta se najbolje izkazala v letošnjem letu.

Uradnega podatka o številu invalidov v Sloveniji ni

Na Sursu so v objavi ob današnjem mednarodnem dnevu invalidov zapisali, da uradnega podatka o skupnem številu oseb s statusom invalida v Sloveniji ni. Po oceni direktorata za invalide, vojne veterane in žrtve vojnega nasilja na ministrstvu za delo, družine in socialne zadeve pa je invalidov med prebivalci Slovenije okoli osem odstotkov.

Na spletni strani Sursa je zapisano tudi, da so invalidi zaradi zmanjšane ali omejene delovne zmožnosti v slabšem položaju pri vključevanju na trg dela. Poleg tega imajo manjše možnosti, da si zagotovijo ali obdržijo ustrezno zaposlitev ter da v njej napredujejo, so pojasnili.

Tretjina invalidov brezposlena

Med aktivne invalide spadajo delovno aktivne in brezposelne osebe s statusom invalida. Glede na to je bilo septembra letos v Sloveniji okoli 30.500 delovno aktivnih invalidov, od tega 16.500 moških in 14.000 žensk, ugotavljajo na Sursu. Invalidi so predstavljali 16 odstotkov vseh brezposelnih, septembrska stopnja registrirane brezposelnosti za invalide pa je znašala kar 35,8 odstotka.

Na uradu pri tem dodajajo, da pomemben način zaposlovanja v Sloveniji predstavljajo invalidska podjetja. Konec lanskega leta jih je bilo 145, zaposlovala pa so skoraj 18 odstotkov delovno aktivnih invalidov.

Izdatki za socialne prejemke na področju invalidnosti so leta 2010 v Sloveniji zanašali 26,4 milijona evrov, na Surs povzemajo podatke mednarodno primerljive metodologije ESSPROS. Delež izdatkov je predstavljal 1,76 odstotka BDP, kar je bilo nižje od povprečja držav Evropske unije, so na uradu še zapisali na svoji spletni strani.

STA


Najbolj brano