Nov naj bo, a ne za vsako ceno

Vrtec v Opatjem selu je, podobno kot tisti v Biljah, kjer so starši otrok minuli teden protestirali, v zelo slabem stanju. Čeprav se v občini že od leta 2008 let dogovarjajo o njegovi usodi, je ta še vedno zavita v meglo.

Stari vrtec propada, za novega pa po dolgih letih načrtovanj še nimajo denarja Foto: Alenka Ožbot
Stari vrtec propada, za novega pa po dolgih letih načrtovanj še nimajo denarja Foto: Alenka Ožbot

OPATJE SELO > Potem ko so v občinskem svetu pred leti sklenili, da se v Opatjem selu zgradi nov vrtec na novi lokaciji, a le, če se prej proda staro stavbo, in je občina dobila gradbeno dovoljenje za t.i. pasivni vrtec, so v občini ugotovili, da bo ta predrag. Razpis za izvajalca del je pokazal, da bi stal skoraj milijon evrov. “Zakaj se je odločil za pasivni vrtec, ve le župan sam,” komentira svetnik Mavricij Humar (NSi) in poudarja, da so sprva govorili o 450.000 evrov vrednem novem vrtcu, ta znesek je tudi v osnovnem investicijskem načrtu.

Zdaj je spet aktualna ideja, da bi staro stavbo, ki so jo medtem skušali že dvakrat prodati, obnovili in del prostorov namenili krajevni skupnosti. Občina je naročila primerjalno analizo med dvema tipoma novogradnje (pasivni in nizkoenergijski vrtec) in obnovo starega vrtca. Analiza je pokazala, da bi bilo (glede na ekonomski in finančni kriterij ter terminski plan) najbolj smiselno graditi nizkoenergijskega, ki bi po grobih ocenah stal 700.000 evrov. Po dolgi razpravi in ponovnem tuhtanju, ali je, glede na visok znesek, bolj smotrno obnoviti stari vrtec, občinski svet še ni enoten glede njegove usode.

700.000 evrov za objekt z dvema oddelkoma, ki bi sprejel do 44 otrok, se številnim zdi preveč. Glede na to, da občina tudi še ni prodala stare stavbe, občinski svet ni potrdil novelacije investicijskega programa, ki je bila izdelana januarja letos.

Nismo proti novemu vrtcu v Opatjem selu, vendar, ne za vsako ceno,” pravi Humar, ki se sicer zavzema za obnovo stare stavbe, v kateri bi lahko uredili tudi prostore za krajevno skupnost in društva.

Da bi dobili natančno oceno, koliko bi stal nov objekt, je občina februarja objavila razpis za gradnjo nizkoenergijskega vrtca. Dobili so štiri ponudbe.

“Vsi štirje ponudniki so ponudili ceno, ki presega predvidena sredstva v proračunu. Ker je preseganje predvidenih sredstev majhno, se bomo s ponudniki pogajali za nižje cene,“ pravi župan Zlatko Martin Marušič, ki vztraja, da je v Opatjem selu bolje zgraditi novo stavbo kot obnavljati staro.

V letošnjem proračunu je občina za vrtec predvidela približno 550.000 evrov, od tega naj bi jih sama prispevala 157.000, ostalo pa bi dobila od države in EU. V začetku maja bodo na licitaciji spet skušali prodati starega vrtca, kar je pogoj, ki so ga svetniki postavili za gradnjo novega. Projekt namerava občina prijaviti na razpis regionalnih razvojnih programov, čeprav nekateri menijo, da bi lahko opajski vrtec zgradila sama, na omenjenem razpisu pa pridobila denar za naložbo občinskega pomena, nov kulturni dom v Mirnu. Ta se je po zaslugi opozicije namreč tudi znašel na listi prioritetnih regionalnih projektov.

ALENKA OŽBOT


Najbolj brano