Ni važno, če je ne razumejo, da le odpira vrata do denarja

Idrija ima strategijo razvoja po modelu pametne skupnosti. Dolgoročno naj bi izboljšala sedaj skromno kakovost bivanja. Občinski svetniki, ki so zanjo soglasno dvignili roke, so poudarjali, da je ne razumejo. So pa zaupali županu Bojanu Severju, da si občina s strategijo odpira vrata za neposredno kandidiranje za denar iz Bruslja.

Idrija se je  napotila v razvoj po modelu pametne skupnosti
 Foto: Saša Dragoš
Idrija se je napotila v razvoj po modelu pametne skupnosti  Foto: Saša Dragoš

IDRIJA > Strategija razvoja občine po modelu pametne skupnosti je težko razumljiv dokument, ki skuša razložiti razvojne korake, s katerimi naj bi povečali kakovost bivanja v občini. Svetniki so tarnali, da je ne razumejo, a so jo sprejeli soglasno.

Kompliciran uvod za korak s časom

“Težko je biti dovolj pameten za razumevanje strategije. V občinski upravi se že tri leta ukvarjamo z njo, a nam še sedaj ni vse jasno. Odpira pa nam vrata za prijavo razvojnih projektov neposredno v Bruselj.”

“Pametna skupnost pomeni uporabo naprednih informacijsko-komunikacijskih tehnologij za učinkovito upravljanje. Predpostavlja izgradnjo 'pametnega' omrežja, integracijo senzorskih in nadzornih gradnikov v vse segmente delovanja skupnosti, ki omogočajo merjenje in analiziranje stanja v realnem času ter spreminjanje informacij v znanje,” je nekaj uvodnih misli, ki se v podobni komplicirani vsebini vijejo skozi 16 strani in nad razumljivostjo katerih so tožili svetniki. Z izjemo Sama Venka (SDS), ki je pri pripravi strategije sodeloval in skušal razložiti, da gre za razvoj od spodaj navzgor, ki zahteva aktivno sodelovanje upravljavcev javne infrastrukture in izvajalcev storitev z občani in razvojnimi partnerji pri izgradnji celovitega inteligentnega omrežja.

“Težko je biti dovolj pameten za razumevanje strategije. V občinski upravi se že tri leta ukvarjamo z njo, a nam še sedaj ni vse jasno. Odpira pa nam vrata za prijavo razvojnih projektov neposredno v Bruselj. Bojazni, ali jih bomo znali pripraviti, ali bomo imeli za sabo pravi konzorcij podjetij in podobnih, je ogromno,” je bil odkrit župan Bojan Sever. Sočasno je povedal, da v upravi občine tako garajo, da so od vsega skupaj že zmedeni, a odločeni, da občino povedejo v tehnološko sodobno skupnost.

“Nismo tehnološki roboti”

“Kot povprečen občan strategije ne razumem. Idrijska miselnost je industrijska. Vlagali bomo v inteligentne tehnologije, pogrešamo pa najosnovnejše družabno življenje, turizem, kozmopolitsko naravnanost mesta. To je ob 20. uri zvečer prazno. Mi nismo tehnološki roboti,” je bil najbolj kritičen Sebastjan Poljanec (SDS). Dobil je zagotovilo, da bodo v postopno izgrajevanje pametne občine vključena vsa področja - od infrastrukture do storitev.

Če že tega, kako bodo tehnološko opremljeni in nato s skupne krovne platforme nadzirani in upravljani vsi vitalni sistemi mesta, svetniki niso razumeli, pa so županu verjeli, da strategija odpira pot do denarja.

To je prioriteta EU, za to bo dala največ cekinov

“Koncept pametnih skupnosti je skladen z usmeritvami EU. Razvoj naprednih tehnologij za učinkovito rabo energije, trajnostni razvoj, kakovost bivanj in podobno so prioriteta EU. Zato jim bo do leta 2020 namenila največ denarja. EU je spoznala, da je v preteklosti porabila veliko denarja brez rezultatov in prehaja na podporo razvoju od lokalnih skupnosti navzgor,” je bil župan Sever dovolj prepričljiv za soglasen sprejem strategije.

V njeno uresničevanje se bo Idrija kot vodilna partnerka podala s tremi mesti v Evropi. Ker se je v regiji prva napotila v sedaj še ne povsem razumljen tehnološki razvoj, naj bi zanjo vzpostavila tudi pilotno informacijsko točko.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano